„Dżiny” Fatma Aydemir – Czym jest rodzina?

przez Katarzyna Denisiuk

Przepadam za byciem zaskakiwaną przez literaturę. Kiedy czytam lektury w ramach współpracy barterowej, to wcześniej zaznajamiam się z opisem fabuły. Gdy kupuję książkę, to zwykle wiem, co kupuję. Inaczej jest z e-bookami dostępnymi na platformie Legimi. Na wirtualną półkę wrzucam książki, które zaznaczyły swoją obecność w mediach społecznościowych, czy to poprzez recenzje napisane przez czytelników/recenzentów, czy wzmianki, krótkie opinie, czy po prostu był to impuls. Wrzucić na półkę jest banalnie prosto, ale przeczytać te wszystkie e-booki? To już inna historia. Dżiny niemieckiej pisarki i dziennikarki Fatmy Aydemir są e-bookiem, książką, która rzuciła mi się w oczy w mediach społecznościowych i była dobrze oceniana. Tyle i aż tyle. Zaczęłam czytać i przepadłam. Zaskoczyła mnie!

Kilka słów o fabule

To historia kilku pokoleń turecko-kurdyjskiej rodziny, która emigrowała do Niemiec. Tutaj mieszkają, żyją i pracują. Po trzydziestu latach Hüseyin (ojciec i mąż) spełnia swoje marzenie, kupuje mieszkanie w Stambule i umiera w dniu przeprowadzki. Uroczystość pogrzebowa staje się okazją do spotkania wszystkich (skonfliktowanych) członków rodziny.

W czasie lektury stajemy twarzą w twarz z każdym z nich i poznajemy tę historię z wielu perspektyw. Odbija się ona w oczach kobiet i mężczyzn, dzieci i dorosłych – rodziców i czwórki dzieci – poszukujących swojego miejsca na ziemi. Pomimo tego, że są spokrewnieni, wydają się sobie obcy. Każdy z nich pisze swoją historię, w której rezonuje poczucie wyobcowania, inności, smutek, zapiekłe urazy i żale. Mają swoje pragnienia, tajemnice, sprawy, o których nie chcą się dzielić z innymi.

Dżiny są wszystkim, co się nam wydaje dziwne, inne, nienaturalne. Gdy ktoś nie wpisuje się w obraz tego, co większość ludzi uznaje za normalne, często się mówi: Tego a tego spętał dżin.

Kilka słów o wrażeniach

W Dżinach można odkryć wiele wątków, które generują wiele przemyśleń. To ten rodzaj powieści, która odkryje przed czytelnikiem tyle, ile czytelnik będzie drążył i dociekał. Można przez nią przepłynąć, można również zatrzymywać się w jej zatoczkach na chwile refleksji. Można potraktować powieść Fatmy Aydemir jako literaturę obyczajową, można ją poczuć, jako współczesną literaturę piękną, opowiadającą o ludziach, którzy w każdym kraju czują się obcymi i niechcianymi.

Wessały mnie Dżiny. Porwały w wir tureckości, oplotły konfliktami kurdyjsko-tureckimi i pozwoliły odkrywać tajemnice swoich bohaterów. Świetna książka. Na pewno zostanie ze mną na dłużej.

Tytuł: Dżiny
Autor: Fatma Aydemir
Wydawnictwo Cyranka
Przekład: Zofia Sucharska
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz