„Mapy naszych spektakularnych ciał” Maddie Mortimer – Życie z chorobą

przez Katarzyna Denisiuk

Są takie książki, które bardzo mocno i znamiennie wchodzą w reakcję z naszym odczuwaniem i mają wpływ na sekwencję wrażeń. To powieści opowiadające o życiu, w którym po części lub w całości moglibyśmy się przeglądnąć. Filtrujemy życie bohaterów przez własne tkanki i przepuszczamy przez arterie, współodczuwając razem z nimi.

Mapy naszych spektakularnych ciał to debiutancka powieść autorstwa brytyjskiej autorki. Warto to podkreślić, gdyż narracja, sposób oprowadzenia fabuły, nietuzinkowość zastosowanych zabiegów stylistycznych, budzą podziw.

Książka opowiada historię zwyczajnej trzyosobowej rodziny, w której zadomowiła się choroba. Choroba groźna, której prawdopodobieństwo wyrugowania jest duże, a równocześnie fiasko nie mniej możliwe. Lia ma wsparcie. Ma w swoim otoczeniu ludzi pełnych miłości, empatii i determinacji w walce z mrokiem, który przynosi choroba. Jednak tę drogę ku przyszłości musi pokonać sama. Czas się kurczy, a wraz z nim wspólne życie z mężem i nastoletnią córką.

Słowem podsumowania

Maddie Mortimer napisała książkę, która prawdziwie boli, chociaż autorka nie opisuje bólu i fizyczności. Jeden czytelnik pochyli się nad nią z lekkością, drugiego może przygnieść autentyczność i równocześnie oryginalność tej historii. Pisanie o chorobie nigdy nie jest łatwym zadaniem. Autorka zmierzyła się z nim i zrobiła to w sposób niezwykle subtelny, ale celny, delikatny, a zarazem dotykający najgłębszych pokładów wrażliwości.

Mapy naszych spektakularnych ciał to nie była powieść, którą czytałam ciągiem przez dłuższy czas. Dawkowałam tę historię, podziwiając kunszt autorki. To jest książka do przeżywania i refleksyjnego czytania, bo w zderzeniu z nieuchronnością śmierci aktywuje się potrzeba dokonywania rachunku sumienia i rozliczenia się z przeszłością.

Polecam, pomimo ogromnego ładunku emocji.

Tytuł: Mapy naszych spektakularnych ciał
Autor: Maddie Mortimer
Wydawnictwo Poznańskie
Przekład: Agnieszka Walulik
Forma książki: papierowa dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz