„Dziewczynka” Camille Laurens – Życiowy poligon

przez Katarzyna Denisiuk

-Ma Pan dzieci? – pyta mężczyzna.

-Nie – odpowiada mój ojciec.

-Mam dwie córki.

Te dwie córki to Laurence i jej starsza siostra Claude. Camille Laurens opowiada o życiu Laurence od dnia jej narodzin. Dnia, kiedy informacja o nowo narodzonym dziecku, jego płci, stała się rozczarowaniem. Dziewczynka? Kolejna? Świat dziecka nie zawsze jest cukierkowy, pełen miłości, czułości i stałej uwagi. To często poligon, który wymaga ciągłej walki o swoje, udowadniania wartości, konieczności obdzierania rzeczywistości z kłamliwych uogólnień i stereotypów.

Czy płeć ma znaczenie? Czy dziewczynki mają gorzej niż chłopcy? W jaki sposób bycie dziewczynką naznacza ją na całe życie? Co można chłopcu, a co przystoi dziewczynce? Jakie zagrożenia czyhają na dziewczynki? W jaki sposób płeć ja ogranicza?

Laurence staje się kobietą. Wraz z mężem chcą stworzyć rodzinę. Czy to będzie dziewczynka, czy chłopiec? Czy dla Laurence ma to znaczenie?

Rodzi się Alice i świat Laurence przeżywa wstrząs. Rola matki nie jest łatwa, ba!, jest bardzo trudna. Czy będzie dla swojej córki podporą i osobą, która stanie za nią murem na każdym życiowym zakręcie? Czy będzie umiała oddzielić doświadczenia własnego życia od wyborów dokonywanych przez jej dziecko? Do bycia fałszywym doradcą droga jest krótka.

Kilka słów o wrażeniach

Lektura Dziewczynki Camille Laurens powoduje szybsze bicie serca i nagromadzenie wielu emocji. Z jednej strony to punkt widzenia autorki i jej postrzeganie społeczeństwa francuskiego lat 90. (między innymi seksizm, mizoginia, podziały społeczne). Z drugiej strony w koszmarnym obrazie, który maluje, można znaleźć wiele znanych nam elementów i motywów. Każda z nas, dziewczynek i kobiet, doświadczyła w życiu sytuacji opisywanych przez autorkę i może się z nimi utożsamiać. Przed każdą matką piętrzy się ogrom rodzicielskich wyzwań, bo która z nas nie chciałaby szczęścia dla swojego dziecka?

Powieść Camille Laurens to książka, którą bardzo dobrze się czyta. Autorka operuje językiem bezpardonowym, naturalistycznym, obdartym z grzeczności i pełnym prawdy. Bez kokieterii i z kobiecą złością punktuje zło, które doświadczają kobiety od najmłodszych lat.

Każdy czytelnik dobierze tę powieść na swój sposób, filtrując tę historię przez swoje doświadczenia. Dla jednych będzie za dużo i będą kręcić głowami z niedowierzaniem, inni znajdą tutaj wiele refleksów odbitych w ich własnym życiu.

Lubię książki, które wywołują emocje. Dziewczynka do takich powieści należy. Jeśli lubicie feministyczne lektury, to polecam mieć na uwadze. Krótka w formie, mocna w treści.

Tytuł: Dziewczynka
Autor: Camille Laurens
Wydawnictwo Relacja
Przekład: Elżbieta Janota, Karolina Sojka
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz