„Ten dziwny wiek” Kiley Reid – Lepkość relacji

przez Katarzyna Denisiuk

Ten dziwny wiek to powieściowy debiut amerykańskiej autorki, który odniósł sukces, znajdując się na długiej liście Nagrody Bookera oraz wygrywając tytuł Międzynarodowej Książki Roku podczas Australian Book Industry Awards. Ale to nie tytuły i wyróżnienia mnie do tej powieści przyciągnęły, a fabuła i rekomendacja Anny Ciarkowskiej, której twórczość cenię. W tej książce jest coś magnetycznego, co przyciąga. Pamiętam, że czytając Ten dziwny wiek w komunikacji miejskiej, łapałam się na tym, że kompletnie nie kontrolowałam obrazu za oknem. Całe szczęście, że wysiadam na ostatnim przystanku, więc nie groziło mi minięcie tego właściwego. W moim odczuciu to bardzo swobodny i przyjazny styl, jakim posługuje się Kiley Reid oraz tematyka powieści sprawiły, że tak dobrze mi się tę książkę czytało.

Kilka słów o fabule

Z jednej strony mamy do czynienia z czarnoskórą Emirą, zagubioną w życiowych decyzjach i pełną rozterek, co z tym swoim życiem począć. Z drugiej strony jest Alix — (biała) kobieta, która odniosła sukces w życiu zawodowym, ale nie jest tak do końca spełniona na wszystkich płaszczyznach życia prywatnego. Co je łączy? Córeczka Alix, którą opiekuje się Emira, ale (jak się okazuje) nie tylko. Kobiety są przedstawicielkami dwóch światów, które sporo dzieli i niewiele łączy. Jednak jedno zdarzenie z życia Emiry sprawi, że dojdzie do (nie)zamierzonego połączenia sił.

Kilka słów o wrażeniach

Ten dziwny wiek nie jest wybitną powieścią. Nie kibicowałam żadnej z kobiet, bo ich zachowania i życiowe dylematy nie są mi bliskie. Jednak jest w tej powieści coś, co powodowało, że bardzo chciałam poznać finał tej historii. Czy Emira stanie na nogi? Czy Alix zrozumie, co poszło nie tak i dlaczego to, co zrobiła, nie było właściwe?

Przeczytałam, że to powieść o rasizmie. Nie do końca się z tym zgadzam. Owszem jesteśmy świadkami złego traktowania osoby czarnoskórej, ale równie dobrze mogłaby to być osoba dyskryminowana nie ze względu na kolor skóry. Co więcej, zaraz po tej powieści przeczytałam dwie inne książki, gdzie faktycznie rasizm był centralnym punktem fabuły.

Ten dziwny wiek będę wspominała jako przyjemną książkę, którą bardzo dobrze się czyta. Pozostają bez zachwytu, ale z poczuciem bardzo miło spędzonego czasu.

Tytuł: Ten dziwny wiek
Autor: Kiley Reid
Wydawnictwo Poznańskie
Przekład: Paulina Surniak
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz