„Gdyby Nina wiedziała” Dawid Grosman – Mozaika wspomnień

przez Katarzyna Denisiuk

Izraelski pisarz jest laureatem Międzynarodowej Nagrody Bookera za powieść Wchodzi koń do baru. Pamiętam jak dziś, a minęły prawie trzy lata, jak wielkie wrażenie na mnie zrobiła ta historia. Niosła ze sobą ogromny ładunek emocji, który bez pardonu uwalniała w kierunku czytelnika. Z tego powodu nie mogłam przejść obojętnie obok informacji, że na polskim rynku wydawniczym pojawi się nowa powieść autora zatytułowana Gdyby Nina wiedziała. Za ten tytuł autor otrzymał szwedzką nagrodę Berman Literature Prize.

W swojej powieści Grosman tworzy migotliwą mozaikę wspomnień, w której odziedziczone traumy, rodzinne zdrady i wielka miłość składają się w głęboko ludzki obraz życia kilku żydowskich pokoleń. /Z uzasadnienia werdyktu dotyczącego przyznania nagrody/

Kilka słów o fabule

Gdyby Nina wiedziała jest plątaniną losów trzech kobiet, które łączą więzy krwi. I to tak naprawdę jeden z niewielu elementów, który może je cementować.

Wera musiała dokonać wyboru. Życiowego wyboru, który rzucił traumatyczny cień na jej życie i życie córki Niny. Nina przejęła pałeczkę od matki i naznaczona jej wyborami w dorosłym życiu również zrezygnowała z bliskiej osoby i podążyła swoją drogą.

Porzucenie jest piętnem, które odciska się na duszach kobiet. Każda radzi sobie z nim na swój sposób, ale na pewno się z tym uczuciem nie godzi. Próba zrozumienia i oswojenia się z przeszłością będzie zadaniem, któremu kobiety będą chciały sprostać.

Kilka słów o wrażeniach

Dawid Grosman pięknie pisze. Jego styl uwodzi, prowadząc czytelnika krętymi wyboistymi ścieżkami ludzkiej duszy. Nie stawia na łatwy przekaz i oczywistość. Nad jego historią trzeba się zatrzymać i dobrze się jej przypatrzeć, bo wątków, które mogą nas poruszyć, jest wiele. W mojej ocenie jest to proza do smakowania, momentami wymagająca, ale zdecydowanie apetyczna. Polecam!

Tytuł: Gdyby Nina wiedziała
Autor: Dawid Grosman
Wydawnictwo Znak Literanova
Przekład: Magdalena Sommer
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz