„Potosí. Góra, która zjada ludzi” Ander Izagirre – Wyzysk

przez Katarzyna Denisiuk

Uwielbiam poznawać świat dzięki lekturze reportaży i literatury faktu. Książki są na wyciągnięcie ręki i w momencie, gdy nie mamy możliwości podróżowania, to i tak jesteśmy bliżej kultury, wydarzeń, historii różnych zakątków świata. Przyznaję, że nie znałam do tej pory historii Boliwii, górników pracujących w położonej w boliwijskich Andach kopalni srebra Cerro Rico de Potosí oraz mieszkańców miasta. Kiedyś miejsce dobrobytu dla hiszpańskich kolonistów, obecnie jedno z najbiedniejszych miast Ameryki Południowej.

Książka hiszpańskiego reportera jest wstrząsająca, bo życie mieszkańców w miejscu zanieczyszczonym, niebezpiecznym, gdzie pracuje się z narażeniem życia, jest ekstremalnie trudne. Wybór jest żaden. Trzeba pracować, żeby zarabiać. Trzeba zarabiać, żeby mieć za co żyć.

Drenowanie biednych państw, miast przez światowych gigantów, powoduje chore relacje i absolutny wyzysk miejscowej ludności. Bez zasad ochrony szerzy się bezprawie. Kto cierpi najbardziej? Kobiety i dzieci, w tym dziewczynki.

Naprawdę warto sięgnąć po ten reportaż, chociaż wywołuje ogromną złość i poczucie niemocy. Jeśli lubisz słuchać audiobooków, to polecam Ci tę formę. Czyta Grzegorz Kwiecień, audiobook dostępny jest w Audiotece.

Tytuł: Potosí. Góra, która zjada ludzi
Autor: Ander Izagirre
Wydawnictwo Filtry, Audioteka
Przekład: Jerzy Wołk-Łaniewski
Forma książki: audiobook, czyta Grzegorz Kwiecień
Gatunek: reportaż

Zobacz również

Zostaw komentarz