„Komodo” David Vann – Kobieca dusza

przez Katarzyna Denisiuk

Jeśli miałaś, miałeś styczność z prozą Davida Vanna, to wiesz, że potrafi grzebać w ludzkim umyśle. Jego książki są nieoczywiste i sprawiają, że czytelnikowi włącza się tryb analizowania, roztrząsania i stawiania pytań na temat zachowania i możliwości reagowania na różne życiowe sytuacje.

Najnowsza powieść autora to wstrząsające nurkowanie w głąb ludzkiej psychiki, do umysłów bohaterów Komodo.

Całe nieszczęście w naszym życiu jest wymyślone. Nie dorastaliśmy w strefie wojny ani w biednym kraju, takim jak Indonezja, więc musimy sobie sami tworzyć problemy. […] Jesteśmy tacy durni. Wyjazd, który miał nas do siebie zbliżyć, sprawia tylko, że zaczynam myśleć: powinniśmy po prostu utonąć.

Kilka słów o fabule

Na jednej z wysp parku narodowego Komodo w Indonezji spotykają się Tracy, jej matka oraz brat Tracy – Roy. Kontakt pomiędzy rodzeństwem dawno się rozluźnił i ochłodził. Tracy nie może zaakceptować recepty na życie Roya i jego stosunku do rodziny. Pomiędzy nimi stoi matka, mogąca odgrywać rolę rozjemcy i zarazem łącznika, co niestety nie do końca ma rację bytu. Sama Tracy miota się w swoim dotychczasowym życiu, które całkowicie jest podporządkowane opiece i wychowywaniu pięcioletnich bliźniaków. Pociechy z męża nie ma żadnej, dlatego poziom frustracji zaczyna niebezpiecznie szybować do góry. Upragniony wypoczynek w Indonezji w towarzystwie brata i matki, a przede wszystkim urzekającego podwodnego świata, w założeniu ma jej dać powiew świeżości i nowe siły do konfrontowania się z trudami codzienności. Od początku nie jest idealnie. Dawne urazy wypływają na wierzch, burząc wyidealizowany obrazek rodzinnych wakacji. Napięcie pomiędzy członkami rodziny narasta, aż do wydarzenia, które doszczętnie burzy kruche fundamenty.

Kilka słów o wrażeniach

Komodo wciąga, wręcz wsysa w odmęty ludzkiej duszy. Jest mrocznie, ale życiowo, bo to, z czym zmagamy się w naszej codzienności, nie zawsze jest pasmem przyjemności i sukcesów. Zmieszanie w kotle relacji międzyludzkich wątków siostra-brat, matka-córka, matka-dzieci, żona-mąż daje wybuchową mieszankę, która może przyprawić o ból głowy. Jednak warto się z nią zmierzyć i przetrawić, bo to bardzo ciekawa historia o ludzkich słabościach. Gwarantuję Ci, że wielokrotnie zostaniesz zaskoczona, zaskoczony wyborami dokonanymi przez bohaterów. Polecam!

Tytuł: Komodo
Autor: David Vann
Wydawnictwo Pauza
Przekład: Dobromiła Jankowska
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

2 komentarze

Naćpana Książkami 29 września 2022 - 17:16

Nigdy nie słyszałam o tej książce, ale brzmi naprawdę interesująco 😉

Reply
Katarzyna Denisiuk 3 października 2022 - 16:14

Nie jest oczywista, ale warto dać się porwać.

Reply

Zostaw komentarz