„Dania. Tu mieszka spokój” Sylwia Izabela Schab – Duńskie hygge

przez Katarzyna Denisiuk

Z czym kojarzy mi się Dania? (Zawsze, gdy sięgam po książkę o jakimś kraju, regionie, to zadaję sobie to pytanie.) Z cieśninami (Kattegat i Skagerrak — to jeszcze ze szkoły), piłką ręczną, kosmicznie niezrozumiałym językiem (jak wszystkie z północy Europy) oraz faktem permanentnego istnienia wśród najszczęśliwszych państw, gdzie ludziom żyje się dobrze. Szału nie ma, dlatego z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam po reportaż Sylwii Izabeli Schab.

Państwa wchodzące w skład wspólnoty nordyckiej przedstawia się często przy użyciu metafory rodziny. Dania jest rozkosznym i nonszalanckim młodszym bratem, któremu więcej wolno, Szwecja — przemądrzałym starszym bratem, stanowicielem zasad i porządku, Norwegia — zdystansowaną, bogatą i niemieszającą się w konflikty między braćmi siostrą, Finlandia — dziwnym, dalekim i ubogim kuzynem, nie całkiem ucywilizowanym, a Islandia — jeszcze dalszym członkiem rodziny, z którym pozostaje się w kontakcie, jedynie wymieniając kartki świąteczne.

Świetne prawda?

Sylwia Izabela schab mieszka w Danii i z tym krajem związana jest od 30 lat. Kapitalnie opisuje, z czym Danię „się je”, co można, czego nie, co jest w dobrym tonie, czego absolutnie należy unikać. Jak to jest z tym językiem duńskim, dlaczego Duńczykom tak dobrze żyje się w ich niewielkim kraju i co dla nich znaczy hygge. Porusza wiele tematów, o których nie miałam pojęcia.

[…] pierwszą kobietą ministrem w Europie została Dunka. A w każdym razie pierwszą w rządzie utworzonym po demokratycznych wyborach. […] Wspomniałabym też o otwartości i tolerancji, którą Duńczycy lubią demonstrować. W 1969 roku zorganizowali pierwsze na świecie targi pornograficzne w Kopenhadze, a w 1989 roku jako pierwsi uznali związki partnerskie.

Czy ta książka zachęca do odwiedzin Danii? Zdecydowanie! Świetnie się bawiłam podczas lektury reportażu. Bardzo polecam zwłaszcza tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej o Danii, albo pogłębić swoją wiedzę.

Tytuł: Dania. Tu mieszka spokój
Autor: Sylwia Izabela Schab
Wydawnictwo Poznańskie
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: reportaż
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz