„Dziewczyna z poczty” Stefan Zweig – Inny świat

przez Katarzyna Denisiuk

Dziewczyna z poczty czekała na regale jakiś czas. Byłam niemal pewna, że to powieść dla mnie, że porwie mnie historia napisana przez austriackiego pisarza. Przy jej wyborze korzystałam z poleceń czytelników o podobnym do mojego guście. I to był strzał w dziesiątkę. Oderwanie się od współczesności i zawędrowanie do Austrii 1926 roku idealnie zadziałało na wyobraźnię i pozytywnie wpłynęło na czytelnicze zadowolenie.

Kilka słów o fabule

Bohaterką powieści jest młoda wiedenka zatrudniona na małej poczcie w smętnej mieścinie. Życie dziewczyny jest smutne, monochromatyczne i bardzo ubogie. To powtarzalny schemat składający się z kilku elementów: domu, opieki nad schorowaną matką i pracy. Poza tym ma nikłe perspektywy na ożywienie i wspięcie się na kolejny szczebel społecznej drabiny. Niespodziewanie wyjeżdża do hotelu w szwajcarskich Alpach na zaproszenie bogatej ciotki z Ameryki. Od tego momentu uboga pracownica małej poczty jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki przemienia się w królową życia, czerpiącą ogrom przyjemności z obcowania z bogaczami, pięknymi i szczęśliwymi ludźmi. Jak to w bajkach bywa – chociaż to nie bajka – fiesta nie trwa długo. Dziewczyna zmuszona jest z powrotem przywdziać stare, znoszone ubrania i wrócić do poprzedniej, szarej rzeczywistości.

Huragan szczęścia, jaki przez chwilę szalał, pozostawia jej równowagę i samopoczucie w zgliszczach. Czyżby codzienność do końca jej dni miała być jeszcze bardziej beznadziejna? Pokrętny los stawia na jej drodze pewnego mężczyznę. Czy nastąpi wybudzenie z finansowego i emocjonalnego ubóstwa?

Kilka słów o wrażeniach

Dziewczyna z poczty porwała mnie swoją historią. Oplotła niewesołym jestestwem, poderwała do szaleńczego tańca radości i spełnienia, by znów zapłakać nad marnym losem dziewczyny.

Ogromnie spodobał mi się rytm powieści, wprowadzane przez autora zmiany jej melodii, emocji i nastroju. Stefan Zweig w niezwykły sposób opisał główną bohaterkę, oddając głos jej rozterkom, dylematom oraz wahaniom samopoczucia. Nie tylko postaci są tym, co udało się znakomicie sportretować. Autor równie dobrze poradził sobie z przedstawieniem tła społeczno-kulturowego. Oddał ducha klasowości oraz sytuację, jaka panowała w Austrii po I wojnie światowej.

Czytałam i bawiłam się wyśmienicie. Polecam!

Tytuł: Dziewczyna z poczty
Autor: Stefan Zweig
Wydawnictwo Officyna
Przekład: Karolina Niedenthal
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz