„Skazani. Historie skrzywdzonych przez system” Ludmiła Anannikova – Ślepa Temida

przez Katarzyna Denisiuk

O sprawie Tomasza Komendy wiele osób słyszało. Wyszedł na wolność po 18 latach spędzonych w więzieniu, po skazaniu za zgwałcenie i zabójstwo 15-letniej Małgorzaty Kwiatkowskiej. 16 maja 2018 roku Sąd Najwyższy uniewinnił mężczyznę.

„8 lutego 2021 Sąd Okręgowy w Opolu orzekł, że Tomasz Komenda otrzyma od Skarbu Państwa 12 mln złotych zadośćuczynienia i 811 tys. złotych odszkodowania”. Wyrok nie jest prawomocny.

Beata Pasik została skazana na 25 lat za zabójstwo właściciela sklepu i usiłowanie zabójstwa jego żony. W październiku tego roku wyszła na wolność po 18 latach odsiadki. Sąd zgodził się na przedterminowe, warunkowe zwolnienie. Rodzi się pytanie, czy w zakładzie karnym siedziała niewinna kobieta?

Ile takich osób nadal prowadzi potyczki z polskim prawem i walczy o prawo do wolności?

Reportaż dziennikarki Łudmiły Anannikovej Skazani. Historie skrzywdzonych przez system udowadnia, że niewiele potrzeba, żeby popaść w niełaskę, a w skrajnych przypadkach, zostać napiętnowanym i skazanym za czyn, którego się nie popełniło.

Nie tylko zeznania jednego świadka (czy wiarygodne?) mogą być decydujące dla wymiaru sprawiedliwości. Machina sądownicza może również skazać osobę niesprawną intelektualnie za popełnienie zbrodni, gdy wiele faktów wskazuje, że jest to praktycznie i technicznie niemożliwe.

Nagromadzenie kuriozalnych i trudnych do wyobrażenia sytuacji, które na światło dzienne i dla masowego odbiorcy wyciągnęła Ludmiła Anannikova, przyprawia o gęsią skórkę. Sprawy, które opisała w swojej książce są przerażające, bo to historie prawdziwe. Przytrafiły się skazanym, a mogły dotknąć nas, czy osoby z naszego otoczenia. Poza tym, jeśli doszło do niesłusznych aresztowań, to sprawcy nadal przebywają na wolności.

Słowem podsumowania

Skazani. Historie skrzywdzonych przez system jest jak cios w splot słoneczny, po którym ciężko się podnieść. To książką przerażająca, dająca do myślenia i stawiająca pod dużym znakiem zapytania niezawodność i prawidłowość funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości. Dobra książka. Polecam.

Tytuł: Skazani. Historie skrzywdzonych przez system
Autor: Ludmiła Anannikova
Wydawnictwo W.A.B.
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka i audiobooka
Gatunek: reportaż

Zobacz również

Zostaw komentarz