„Narzeczone Chopina” Magda Knedler – Siła miłości

przez Katarzyna Denisiuk

Te powieści Magdy Knedler, które czytałam, bardzo mi się podobały. Oprócz przyjemnego w odbiorze stylu, książki polskiej prozaiczki cechuje namaszczenie faktami oraz sięganie do źródeł historycznych.

Patrząc na najnowsze dzieło zatytułowane Narzeczone Chopina, zastanawiałam się, w jaki sposób Magda Knedler wskrzesi postać sławnego kompozytora oraz obecnych w jego życiu kobiet. I przyznaję, że uczyniła to koncertowo. Na pewno nie będę polemizowała i doszukiwała się fałszywych nut w jej podróży do przeszłości, ponieważ to nie jest powieść biograficzna. W zamian za to czerpałam z tej opowieści pełnymi garściami, z przyjemnością balansując pomiędzy sztuką, namiętnością, miłością i trudami codziennego życia.

Opowieść o narzeczonych Chopina mogłaby być mało ciekawa, bardzo faktograficzna i bez polotu. A Magda Knedler stworzyła dla niej wspaniały szkielet, który doskonale łączył wszystkie wątki i scalał je w jeden obraz. Powstał obraz niezapomnianego muzyka i kompozytora oraz najbliższych kobiet z jego otoczenia. Poznajemy Konstancję Gładkowską – śpiewaczkę i pierwszą miłość Chopina. Marię Wodzińską, malarkę, która zauroczyła Juliusza Słowackiego. George Sand – francuską pisarkę znaną z ekscentrycznego zachowania i odwagi społecznej, która przez długi czas była oparciem i inspiracją dla swojego kochanka. W końcu Jane Stirling szkocką pianistkę, uczennicę Chopina, zaślepioną miłością do mistrza. Zapisała się na kartach historii, jako kobieta ogromnie przywiązana do pianisty oraz ta, która pomagała materialnie w trudnej sytuacji kompozytora.

Kilka słów o wrażeniach

Narzeczone Chopina to książka o kobietach, ponieważ to im autorka oddała głos. Poznajemy ich uczucia do pianisty oraz emocje codzienności. Dzięki skrupulatności polskiej autorki i jej dociekliwości, czytelnik jest blisko świata XIX wieku. Może poczuć ducha epoki oraz rządzące w tym czasie konwenanse.

Bardzo lubię literackie podróże w przeszłość. Jeśli są namalowane wyraźną kreską z klimatem i uważnością na szczegóły, to czytelniczo odpływam.

Narzeczone Chopina bardzo polecam. Nie jako opowieść o sławnym kompozytorze, ale o kobietach, które były ważnymi osobami w jego życiu.

Tytuł: Narzeczone Chopina
Autor: Magda Knedler
Wydawnictwo MANDO
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

1 komentarz

Jowita 19 listopada 2021 - 18:16

Zapisuję na swojej liście 🙂 Ja jestem świeżo po przeczytaniu „Siedem wieków śmierci”, która także jest listopadową premierą. Polecam tę książkę opisującą sprawy, jakie prowadził autor będący lekarzem medycyny sądowej.

Reply

Zostaw komentarz