„Dom duchów” Isabel Allende – Pokolenia

przez Katarzyna Denisiuk

Jeśli zamarzy Wam się wyjątkowa historia rodzinna będąca odbiciem burzliwych losów jej członków, poprzetykana miłością, uniesieniem, magią i duchem iberoamerykańskiego temperamentu, to polecam Dom duchów chilijskiej pisarki Isabel Allende. To debiut, który wpisał się w kanon latynoamerykańskiej literatury i klasyk mający ponad czterdzieści lat.

Oprócz możliwości przeczytania powieści w tradycyjnej formie, istnieje również inna – audiobook. Aktorką, która przeczytała i zinterpretowała książkę jest Magdalena Zawadzka. Jeśli nie przepadacie za znaczną ingerencją w treść i przerzucaniem emocji lektora na słuchacza, to tę formę odradzam. Dla mnie była w porządku, ale zdaję sobie sprawę, że nie dla wszystkich będzie akceptowalna.

Kilka słów o fabule

Powieść Isabel Allende to kronika rodzinna, w której pierwsze skrzypce gra despotyczny Esteban Trueba. Jednak jego jestestwo, jego koncert na arenie społecznych i politycznych przemian nie byłby możliwy bez najważniejszych kobiet z jego otoczenia – siostry Feruli, żony Clary, córki Blanki oraz wnuczki Alby.

Z latynoskim temperamentem wkraczamy na teren posiadłości Estebana, który twardą ręką zarządzał swoimi włościami. Z czułością obserwujemy rodzące się uczucie Blanki. Z radością chłoniemy wszystko to, czym dzieli się z nami Alba, która odtwarza burzliwe dzieje rodziny.

Kilka słów o wrażeniach

Dom duchów jest skarbem dla poszukiwaczy realizmu magicznego w literaturze. Jest również mekką dla czytelników lubujących się w wielopokoleniowych sagach. W końcu to historia, która kipi dynamizmem, żywotnością i temperamentem, dając równocześnie przestrzeń dla odpoczynku i wyciszenia.

Powieść Isabel Allende to doskonały portret chilijskiego społeczeństwa oraz nasycony barwami obraz przemian ustrojowych kraju. W połączeniu z elementami magicznymi tworzy wysmakowaną czytelniczą ucztę, której nie chce się kończyć. Polecam!

Tytuł: Dom duchów
Autor: Isabel Allende
Wydawnictwo Marginesy, Audioteka
Przekład: Zbigniew Marcin Kowalewski
Forma książki: audiobook, czyta Magdalena Zawadzka; dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz