„Ostatni Szwajcar na Ziemi” Lambert Król – Niezwyczajnie o Szwajcarii

przez Katarzyna Denisiuk
Ostatni Szwajcar na Ziemi

Forma literacka jaką są opowiadania może być różna. Są zbiory, w których każde opowiadanie jest inne i nie ma między nimi żadnych punktów stycznych. Są też takie, które pomimo krótkiej formy, finalnie tworzą całość. W końcu są również zbiory opowiadań luźno ze sobą związanych. „Ostatni Szwajcar na Ziemi” Lamberta Króla należy do ostatniej grupy. Tą cienką, a jakże ważną nicią jest Szwajcaria. Jednak warto podkreślić, że ta książka nie jest przewodnikiem. Szwajcaria jest tłem opowiadań, wyzwalaczem do przemyśleń i trampoliną w podróż do mniej realnych obszarów.

 

„Ostatni Szwajcar na Ziemi” to 33 krótkie formy, które w swojej treści przemycają to, co człowiek na emigracji może doświadczyć. Przez całą lekturę towarzyszyła mi myśl i wątpliwość, czy taka właśnie jest Szwajcaria i ludzie tam mieszkający. Czy Szwajcar tak kocha swój kraj, że na pytanie „Co byś zrobił, gdybyś był ostatnim Szwajcarem na Ziemi?” odpowiedziałby bez wahania:

Zjadłbym fondue, wypił lampkę dobrego wina i patrzył na Alpy. Aż do końca świata.

Czy w kontaktach z potencjalnym pracownikiem Szwajcarzy „oczekiwali konkretu, fachu w ręku, najlepiej udokumentowanego odpowiednim wykształceniem. No i znajomości języka”?

 

Lambert Król od jedenastu lat mieszka z rodziną w Szwajcarii. To sprawia, że w opowiadaniach może przemycać to, czego sam doświadczył lub z czym się spotkał. Dzięki temu dowiadujemy się, że krótko przycięte włosy, to „odwieczny przebój szwajcarskiego fryzjerstwa emerytalnego”, a w Zurychu „pośpiech jest w cenie, choć wieczorem tempo życia opada”. To tylko kropla w morzu charakterystyki Szwajcarii.

 

Opowiadania z tego zbioru są różne. Jedne mocno stąpają po ziemi, natomiast inne są polem popisu wyobraźni autora. Przyznaję, że to oderwanie się od rzeczywistości stanowi świetną rozrywkę. Lekkie pióro Lamberta Króla sprawia, że jest różnorodnie. Czytelnik meandruje w różnych obszarach – polityki, języka, kuchni, czy obyczajów. Całość składa się na kolorowy kalejdoskop wrażeń i emocji.

 

Lekka, ale nie banalna, przyjemna i przede wszystkim bardzo ciekawa lektura!

 
Tytuł: „Ostatni Szwajcar na Ziemi”
Autor: Lambert Król
Wydawnictwo Seqoja
Forma książki: e-book
Gatunek: opowiadania

Zobacz również

Zostaw komentarz