„Zakurzony język” Hanna Sukare – Tożsamość

przez Katarzyna Denisiuk

Zakurzony język austriackiej pisarki Hanny Sukare to jedna z książek, po którą sięgnęłam dzięki poleceniu. Dlatego tak lubię otaczać się ludźmi – nawet wirtualnie – mającymi podobny gust czytelniczy. To powieść niepopularna, o której niewiele się pisze, a szkoda, bo jest nietuzinkowa i warta uwagi.

Kilka słów o fabule

Zakurzony język opowiada historię skomplikowanych losów polsko-niemieckiej rodziny mieszkającej w powojennej Łodzi. Wybuch drugiej wojny światowej spowodował rozłam w rodzinie. Cześć jej członków „zadeklarowała przynależność do Wielkiej Rzeszy Niemieckiej”, część „nie wyrzekła się polskości”.

Jad żyła pięć razy. W pierwszym życiu była polską katoliczką o dwóch językach ojczystych, mieszkała w Polsce. W drugim niemiecką katoliczką w hitlerowskim Kraju Warty, pilnującą się, by na ulicy nie mówić po polsku. W trzecim życiu Jad była uchodźczynią. W czwartym panią pastorową, która rozmawiała ze mną tylko po niemiecku. Piąta Jad zapomniała o poprzednich czterech życiach.

Zakurzony język ma pięciu narratorów, dzięki którym poznajemy losy rodziny. Obraz, który wyłania się z tych opowieści jest niełatwy do interpretacji, smutny oraz przepełniony samotnością i trudnymi relacjami. To powieść o poszukiwaniu korzeni, tożsamości i próbie zrozumienia kolein, z którymi musieli zmagać się członkowie rodziny. Książka Hanny Sukare jest również powrotem do wielokulturowej Łodzi i jej mieszkańców.

Teraz jednak jestem w Bad Ischl i jak podczas wszystkich podróży, w które udawałam się po śmierci Jad, mówią sobie: Jeszcze tylko ta jedna. Ta jedna, ostatnia. Potem przestanę szukać Jad, śladów jej życia ukrytego pod zakurzonym językiem. Obsesja szukania. A więc jeszcze ten jeden raz.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Hanny Sukare jest niedługa, ale to nie znaczy, że przez jej fabułę płynie się szybko. Złożoność tematyki na to nie pozwala. Podróż w przeszłość do Polski okresu wojny i po niej, widziana oczami kolejnych pokoleń, jest bardzo interesująca. To również podróż w głąb rodzinnych relacji, często bardzo trudnych i pozbawionych ciepłych uczuć.

Bardzo ciekawa lektura. Warto się jej przyglądnąć. Polecam!

Tytuł: Zakurzony język
Autor: Hanna Sukare
Wydawnictwo Od do
Przekład: Sława Lisiecka
Forma książki: papierowa, niedostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz