„Usterka na skraju galaktyki” Edgar Keret – Przewrotność

przez Katarzyna Denisiuk

Za każdym razem, kiedy piszę, a tak naprawdę zaczynam pisać o wrażeniach po przeczytaniu opowiadań, to zastanawiam się, ilu jest zwolenników krótkich form i … dlaczego tak mało?

Nie będę po raz kolejny przedstawiała ich wad i zalet, tylko napiszę – lubię opowiadania i bardzo cenię tych twórców, którzy potrafią stworzyć takie, które zapadają w pamięć.

Kilka słów o autorze

Edgar Keret, izraelsko-polski poeta i prozaik, uważany jest za mistrza krótkiej formy. Przyznaję, że o tym tytule, jaki mu nadano, nie wiedziałam. Bardzo się cieszę, że wpadł mi w ucho ostatni z jego zbiorów wydanych w Polsce, czyli „Usterka na skraju galaktyki”. Audiobooka wysłuchałam z przyjemnością. Doskonale czyta go i interpretuje Maciej Kowalik.

Przechodząc do treści

To, co mnie uderzyło, to niesamowita różnorodność zarówno treści poruszanych zagadnień, jak i poziom ich abstrakcyjności. Poza tym stwierdzam, że każde z opowiadań mogłoby być początkiem doskonałej powieści, chociaż, tak naprawdę, w ogóle tej kontynuacji nie potrzebują. Jedne z opowiadań są bardzo życiowe, jakby pożyczone z życia przypadkowych bohaterów. Inne mają kontekst filozoficzny i skłaniają do przemyśleń.

Najlepsze w nich jest to, że każde ma w sobie coś specyficznego, jakąś myśl przewodnią, której można się uczepić i za nią podążać. W „Usterce na skraju galaktyki”, jak za dotknięciem kosmicznej siły, przedmioty ożywają i stają się cichymi bohaterami ludzkiego życia. Życia przewrotnego i często nieprzewidywalnego. Tak, Edgarowi Keretowi nie brakuje wyobraźni.

Słowem podsumowania

W „Usterce na skraju galaktyki” autor stworzył mieszankę ludzkich historii w momentami niecodziennych sytuacjach, przy akompaniamencie szczypty, a czasami garści, absurdu. Brzmi dziko? Jest dziko, nieokiełznanie i ciekawie. Kupuję tę „keretowską formę”. Bardzo mi się podoba. Autor daruje nam szaleństwo, świeżość i sporą dawkę ironii oraz humoru. Czego chcieć więcej?

Tytuł: Usterka na skraju galaktyki
Autor: Etgar Keret
Wydawnictwo Literackie, Audioteka
Przekład: Agnieszka Maciejowska
Forma książki: audiobook, czyta Maciej Kowalik; dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz