„Uwolniona. Jak wykształcenie odmieniło moje życie” Tara Westover – Znaczenie edukacji

przez Katarzyna Denisiuk

Ominęła mnie fala popularności autobiografii Tary Westover. Na szczęście wpisałam sobie tę powieść na listę „chcę przeczytać” i kiedy nadarzyła się okazja otrzymania e-booka, z chęcią z niej skorzystałam. Jak bardzo nie żałuję, że trafiłam na tę książkę, będą wiedzieli czytelnicy, którzy poznali historię dziewczyny z mormońskiej rodziny.

Przyznaję, miałam obawy, że droga jaką przeszła Tara, będzie w stylu „american dream”, czyli „”dorobienia się”, doznania szczęścia poprzez ułożenia sobie życia, założenia rodziny, stworzenia domu marzeń, spełnienia w życiu osobistym według ogólnie przyjętych i propagowanych w bogatych społeczeństwach norm”. Dodatkowo w blasku mieniącego się confetti. Nic bardziej mylnego!

Historia Tary poraża. Dosłownie! Były momenty, w których ściskało mnie za gardło i paraliżował emocjonalny strach. Ogromnie kibicowałam tej dziewczynie, mocno wspierałam w myślach, żeby zdecydowanie, nie oglądając się za siebie, odcięła wszystkie liny krępujące jej wolność i swobodę myślenia.

Zwykle, kiedy słyszę lub czytam o opresyjnych rodzicach, rodzinach, czy stosunkach międzyludzkich, włącza mi się podstępna „ciotka dobra rada” z myśleniem – ale jak to? Dlaczego sobie na to pozwala? Niech skończy z tym! Ucieknie!

Stop! To nie jest nasze życie, to nie jest nasz kontekst, my nie wiemy jak to jest i nie mamy prawa oceniać.

W „Uwolnionej” nauka, głód wiedzy i edukacji pokazały piękne oblicze. Okazały się ratunkową boją, tratwą, których można się uczepić, żeby przetrwać i nie zginąć w rodzinnym szambie. Tara dopłynęła do brzegu, zwyciężyła i tak naprawdę zdobyła szczyt. Droga jaką musiała przejść była ogromnie wyboista, z licznymi pułapkami i bez wyraźnych drogowskazów.

Tara skorzystała z pomocnej dłoni przychylnych jej ludzi, zrzuciła kajdany i osiągnęła cel.

Kilka słów o wrażeniach

„Uwolniona” jest wspaniale napisana. Bardzo szczerze, spokojnie, ale też emocjonalnie. Autorka idealnie oddała tę permanentną walkę z samą sobą, gdy na szali stawiana była rodzina i wolność. Szczerze podziwiam i cieszę się, że odnalazła swoje miejsce na ziemi, bez toksycznych ludzi wokół.

PS Tara Westover jest amerykańską pisarką mieszkającą w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku ukończyła z wyróżnieniem Birgham Young University, a następnie otrzymała stypendium Gates Cambridge. W 2009 roku w Trinity College w Cambridge zdobyła stopień magistra, a w 2010 studiowała na Uniwersytecie Harvarda. Następnie wróciła do Cambridge, gdzie w 2014 roku obroniła doktorat z historii. W swoim debiucie literackim opisała wychowanie w tradycyjnej mormońskiej rodzinie i karierę akademicką.

Tytuł: „Uwolniona. Jak wykształcenie odmieniło moje życie”
Autor: Tara Westover
Wydawnictwo Czarna Owca, Publio
Przekład: Barbara Szelewa-Kropiwnicka
Forma książki: e-book
Gatunek: autobiografia, biografia, pamiętnik

Zobacz również

Zostaw komentarz