„Punkt zero” Thomas Enger, Jørn Lier Horst – Śmiertelne odliczanie

przez Katarzyna Denisiuk

Twórczość Jørna Lier Horsta poznałam dzięki serii powieści kryminalnych, w której głównym bohaterem jest komisarz William Wisting. Norweski pisarz jest również autorem bardzo fajnej serii dla dzieci zatytułowanej „Biuro Detektywistyczne nr 2″, którą polecają moje dzieci. „Punkt zero” Jørn Lier Horst napisał z Thomasem Engerem, z którym nie miałam do tej pory styczności. Z pisarskimi duetami bywa różnie, ale nie przypominam sobie, żeby kończyły się klapą. Jak jest w przypadku pierwszej części nowej, kryminalnej serii z Blixem i Ramm? Jest bardzo dobrze!

 

„Punkt zero” to rasowy kryminał (to określenie trochę się zużyło, ale naprawdę dobrze pasuje), w którym mamy głównego śledczego, inspektora Alexandra Blixa oraz pomocniczkę niezwiązaną z policją, czyli Emmę Ramm. Skoro ta powieść jest kryminałem, to musi być niewyjaśniona zbrodnia. Pierwszą przesłanką i punktem zapalnym, który uruchamia lawinę morderstw jest tajemnicze zaginięcie gwiazdy sportu, królowej biegów długodystansowych, Sonji Nordstrøm. To właśnie Emma Ramm – blogerka, pisząca teksty o celebrytach – jest osobą, która pierwsza odkrywa puste mieszkanie biegaczki z widocznymi w nim śladami walki. Blix i Ramm łączą siły, aby odnaleźć byłą lekkoatletkę i przerwać łańcuch zbrodni.

 

Powieść duetu norweskich pisarzy czyta się bardzo dobrze. Krótkie rozdziały nadają książce pożądanego rytmu, a umiejętne przeskakiwanie pomiędzy wątkami kryminalnymi i związanymi z przeszłością i życiem osobistym Blixa i Ramm nadają akcji dynamiki. Co więcej, wykreowane postaci są wiarygodne, a zabójca nie jest papierową postacią, której postępowanie nijak ma się do rzeczywistości. Warto też dodać, że jest to powieść, z której kart nie wylewa się okrucieństwo.

Gdybym nie wiedziała, że powstaną kolejne części serii, to chciałabym, żeby dogłębniej szczegółowo były opisane i wyjaśnione osobliwe relacje Blixa i jego córki oraz przeszłość Ramm. Myślę i mam nadzieję, że w kolejnych odsłonach serii jeszcze więcej dowiemy się o życiu osobistym bohaterów i w tym obszarze autorzy będą mieli sporo do powiedzenia. Co do kolejnych kryminalnych zagadek nie mam wątpliwości, że będą ciekawe. Polecam!

 
Tytuł: „Punkt zero”
Autor: Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Wydawnictwo Smak Słowa
Tłumaczył: Milena Skoczko
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka i audiobooka; czyta Tomasz Sobczak
Gatunek: kryminał
Seria: Blix i Ramm na tropie zbrodni (1)

Zobacz również

Zostaw komentarz