„Bliżej, niż myślisz” Ewa Przydryga – Wyboista droga

przez Katarzyna Denisiuk

Żeby książki się dobrze słuchało, to musi zaistnieć korelacja ciekawej treści i lektora, który przyjemnie dla ucha zinterpretuje czytaną treść. W przypadku audiobooka „Bliżej niż myślisz” Ewy Przydrygi, gdzie w rolę czytającej wcieliła się Wiktoria Wolańska, ten zabieg udał się całkiem dobrze.

 

Zarys fabuły jest dosyć schematyczny. Jest ona, czyli Nika Wermer, która odcięła się od swojej przeszłości, a jej nowe życie nie jest pasmem sukcesów i szczęścia. Prowadzi niewielki pensjonat w Gdyni. Nie jest to popularne miejsce, ba! wręcz kameralne. Powieść rozpoczyna się mocnym uderzeniem. Nika jest przekonana, że jest świadkiem morderstwa jednego z gości. Wezwany na miejsce zdarzenia policjant nie widzi podstaw, żeby jej wierzyć. Kobieta przekonana o swoich racjach postanawia na własną rękę poznać prawdę.

 

„Bliżej niż myślisz” ma niezły początek, który poprzez różne perypetie głównej bohaterki doprowadza do zaskakującego zakończenia. Wszystko się tu zgadza, wszystko jest na miejscu, dlatego uważam, że to jest całkiem dobry thriller psychologiczny.

Nikę poznajemy w momencie, kiedy nie do końca wyszła na prostą i nie tak dobrze poradziła sobie z własnymi demonami. Świadczy o tym nadużywanie alkoholu i psychotropów, które nie są świadectwem dobrej kondycji psychicznej. Liczne flashbacki i nawiązanie do przeszłości pozwalają ją lepiej poznać. Autorka opisuje jej życiowe doświadczenia oraz wszystko to, co ukształtowało Nikę jako kobietę. No właśnie, czy wszystko? Myślę, że można by było jeszcze pogłębić wątek osobisty Niki, kładąc większy nacisk na przeszłość.

 

„Bliżej niż myślisz” słucha się bardzo dobrze. Skupia uwagę, angażuje i zaskakuje. Przewidywalne zakończenie bardzo osłabiłoby ocenę tej powieści. Autorka potrafiła wywieźć mnie w pole, co uważam za duży plus. Nie przypinam tej książce metki thrillera, bo według mnie atmosfery grozy i niesamowitości nie jest tutaj wiele. W mojej ocenie to powieść obyczajowo-psychologiczna z elementami thrillera.

 
Tytuł: „Bliżej, niż myślisz”
Autor: Ewa Przydryga
Wydawnictwo Muza, Audioteka
Forma książki: audiobook, czyta Wiktoria Wolańska; dostępna w formie e-booka
Gatunek: thriller

Zobacz również

Zostaw komentarz