„Długa noc” Wojciech Chmielarz – Najważniejsza noc w życiu

przez Katarzyna Denisiuk

Jestem przekonana, że czytelnicy kryminałów znają twórczość Wojciecha Chmielarza. Śmiem twierdzić, że pokochali jego kryminały dzięki serii z komisarzem Jakubem Mortką. Dawno go z nami nie było! Piąta część miała swoją premierę w 2018 roku.

Wiele się w jego życiu zmieniło. Wyjechał z Polski, zamieszkał w Hadze i podjął pracę w Europolu. Chwała Wojciechowi Chmielarzowi, że sobie o nim przypomniał i opowiedział czytelnikom o wydarzeniach, które miały miejsce w długą noc oraz o ich konsekwencjach.

Jakub Mortka świętował już swoje czterdzieste urodziny. I całe szczęście, bo w pracy gliniarza może wydarzyć się najgorsze. Dobrze, że nadal cieszy się dobrym zdrowiem fizycznym. Gorzej ze zdrowiem psychicznym i emocjonalnym. Świadomość przeżycia wielu lat z dala o rodziny i bliskiego kontaktu z synami są jak zadra głęboko tkwiąca w ciele, sprawiająca ból i dyskomfort. Dodatkowe informacje, które uświadamiają, jak wielka uczuciowa przepaść dzieli ojca i dzieci, nie pomagają. Ot życie. Każdy się z nim boksuje na swój sposób. Do tego dochodzi nowe śledztwo, które skupia w sobie wiele nitek mających swój początek lub przechodzących przez tę jedną, długą noc.

Na kryminalnej scenie pojawiają się podejrzani, mordercy i ofiary. Każdy z wątków wydaje się luźno związany z historią, by finalnie spleść się w jeden warkocz zdarzeń.

Kilka słów o wrażeniach

Bardzo byłam ciekawa, jak o Mortce będzie pisał Wojciech Chmielarz. Sam autor miał obawy, o czym pisze w podziękowaniach. W mojej ocenie Długa noc jest udanym powrotem dawnych bohaterów.

Nie potrafię sobie przypomnieć, jakie emocje budziła we mnie osoba komisarza, ale w najnowszej powieści bywały momenty, że swoim zachowaniem, poglądami oraz wyrażanymi na gorąco opiniami, doprowadzał mnie do wrzenia. To dobrze, bo nic tak nie pogrąża książki, jak bezbarwni bohaterowie, którzy nie wywołują żadnych emocji.

A kryminalna zagadka? Ciekawa dzięki swej wielopłaszczyznowości i kilku cichym bohaterom. Zaglądamy w duszę różnych osobowości, obserwując ich zmagania z osobistymi bolączkami na parkurze życia.

Słowem podsumowania

Czy przeczytałabym kolejny kryminał z Mortką? Bardzo chętnie! Lubię tę serię, chociaż główny bohater zalazł mi za skórę.

Jeśli lubisz audiobooki, to polecam również tę formę. Czyta doskonały Janusz Zadura.

Tytuł: Długa noc
Autor: Wojciech Chmielarz
Wydawnictwo Marginesy
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book i audiobook
Gatunek: kryminał
Seria: Jakub Mortka (6)
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz