„Oto ciało moje” Aleksandra Pakieła – Bulimiczny koszmar

przez Katarzyna Denisiuk

Nigdy nie miałam złych relacji ze swoim ciałem. Nigdy w moim bliskim otoczeniu nie było osób, które walczyłyby z zaburzeniami odżywiania. A może miałam, ale o tym nie wiedziałam?

Wydaje mi się (z naciskiem na słowo „wydaje się”), że problemy, które kumulują się w głowie i mają wpływ na pracę organizmu i nasze samopoczucie oraz emocje są jak głaz, który w pierwszym kontakcie jest nie do ruszenia. Dopiero sukcesywna, żmudna, długotrwała, z pomocą innych praca sprawi, że ten głaz rozkruszy się na mniejsze kawałki, które można ruszyć i posprzątać drogę prowadzącą do radości.

Zdrowie to skarb. To najważniejszy element życia, który daje solidne fundamenty do budowania szczęścia. Jeśli tego zabraknie, gdy zacznie szwankować, to zaczynają pojawiać się głazy.

Debiut Aleksandry Pakieły Oto ciało moje jest mocny. Ta moc wynika z faktu, że mówi o kobiecie z problemami, z którymi bardzo źle sobie radzi i dodatkowo z faktu, że wątki pojawiające się w książce są autobiograficzne.

Aleksandra Pakieła napisała książkę, która pokazuje, jak wychowanie i patriarchat potrafią destrukcyjnie wpływać na jednostkę. To zapis ciągłego pasma sukcesów i porażek w walce z zaburzeniami odżywiania, z bulimią. Bez koloryzowania, upiększania i lukrowania. Za to z naturalistyczną prawdą i dojmującą szczerością.

Wiele akapitów wali czytelnika prosto w splot słoneczny, wymioty podchodzą do gardła, a kotlet, którego ciężko przełknąć przyjmuje monstrualne rozmiary.

Słowem podsumowania

Oto ciało moje nie jest przyjemną historią, ale warto dodać, że daje nadzieję i wiarę, że z najgorszego dołka można się wykaraskać. Że ten głaz, który pojawił się na drodze, jest do ruszenia.

Niewątpliwie autorka ma dar pisania. O ważnych i trudnych sprawach pisze z wielką lekkością. Przez powieść po prostu się płynie. Z uwagi na fakt, że to nie jest długa historia, to ani się spostrzegamy, a tu już koniec.

Czytelnicza podróż jest szybka, ale wyboista. To zdecydowanie spływ kajakiem w górskim potoku niż rekreacyjny rejs łódką.

Polecam uwadze!

Tytuł: Oto ciało moje
Autor: Aleksandra Pakieła
Wydawnictwo ArtRage
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz