„Król” Dagmara Andryka – Kim jest kret?

przez Katarzyna Denisiuk

Warto na wstępie wspomnieć, że Król Dagmary Andryki to pierwsza z powieści, która utworzy kryminalną tetralogię. Jej bohaterką jest Anna Maria Kier, policjantka, która odwiesiła mundur i przeszła na emeryturę. Życiowe, rodzinne turbulencje sprawiły, że nie może cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem, ale zmuszona jest do zawodowej aktywności, by mieć szerszy strumień dopływu gotówki. Wraz z outsiderką, specjalistką od cyberprzestępczości, stworzą zgrany zespół, który będzie podejmował się trudnych do rozwikłania spraw.

W Królu Anna musi wniknąć w szeregi pracowników firmy farmaceutycznej, aby poprzez wewnętrzną inwigilację odnaleźć pracownika odpowiedzialnego za przecieki do konkurencji. Przynajmniej taki trop podsuwa prezes, który zatrudnił panią detektyw. Śledztwo do łatwych nie należy, przez co sprawy bardzo wolno posuwają się do przodu. Wydawałoby się, że rozwiązanie nie istnieje, aż dochodzi do przełomowego odkrycia. Od tego momentu wszystkie puzzle wskakują na właściwe miejsce. Obraz, jaki utworzą, zaskoczy niejedną osobę.

Słowem podsumowania

Powieść Dagmary Andryki nie jest odkrywcza i nie łamie gatunkowych ram. Co wcale nie oznacza, że musi, i że każdy czytelnik tego oczekuje. Za to jest bardzo przyjemnie skonstruowaną historią , która oprócz kryminalnego wątku, zatacza szerokie kręgi w sferze życia osobistego bohaterek.

Jak na klasyczny kryminał przystało, jest winny, jest motyw, są zabici. Droga do rozwiązania zagadki nie jest prosta ani oczywista. Dzięki temu, że Król otwiera przygodę z Anną Marią Kier (kolejne będą: As, Dama i Walet), to skrywa wiele tajemnic głównych bohaterek. Z pewnością Dagmara Andryka będzie sukcesywnie odkrywać karty i podgrzewać atmosferę tak, aby czytelnik niecierpliwie czekał na kolejne części.

Pióro autorki jest mi znane – przeczytałam wszystkie powieści, tj. Tysiąc, Trąf, trąf, misia bela i Tajemnice Mille. Dlatego bez obaw, że mnie rozczaruje, sięgnęłam po Króla.  Intuicja mnie nie zawiodła. Książkę czytałam z zainteresowaniem, czas spędzony z lekturą zaliczam do udanych i stwierdzam, że zaostrzył mi się apetyt na Asa.

Tytuł: Król 
Autor: Dagmara Andryka
Wydawnictwo Prószyński
Forma książki: e-book
Gatunek: kryminał
Seria: Anna Maria Kier (1)
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz