„Gdzie jesteś, piękny świecie” Sally Rooney – Trudne związki

przez Katarzyna Denisiuk

Po przeczytaniu trzeciej powieści irlandzkiej pisarki dochodzę do wniosku, że jest autorką, której prozę albo mocno się współodczuwa, albo przechodzi koło niej bez szaleńczego entuzjazmu, w kierunku obojętności. I ten dysonans nie wynika z faktu, że nie zgadzamy się z jej spostrzeżeniami, postrzeganiem świata, wyłuskiwania szczegółów z międzyludzkich relacji. To, co może nie zagrać, to temat, wokół którego buduje swoją opowieść. Możemy się zastanawiać, co w nim jest takiego atrakcyjnego, czym ma nas przyciągnąć i poruszyć.

Wracając do początku wywodu – stwierdzam, że proza Sally Rooney to nie moja bajka.

Pisze o zwyczajnych ludziach, ich relacjach, życiowych splotach i supłach trudnych do rozplątania. I to jest fajne! To jest prawdziwe! Jednak do mnie nie dociera. Zatrzymuję się na etapie papier-wzrok i nie przenika do obszaru emocji i odczuwania.

Gdzie jesteś, piękny świecie jak tytuł wskazuje, jest poszukiwaniem czegoś dobrego, miłego, kochanego w drodze do zadowolenia, szczęścia i spełnienia. Dla czwórki młodych ludzi, którzy już sporo przeżyli i wiele życiowych wpadek doświadczyli, nie jest to łatwe. Ale kto powiedział, że życie jest bezproblemowe?

I w tym miejscu należy oddać Sally Rooney sprawiedliwość. Sposób, w jaki pisze o ludziach, jest autentyczny, szczery i wnikliwy.

Na pewno jestem daleka od odradzania najnowszej powieści autorki. Fabularnie mnie nie wciągnęło. Warto samemu się przekonać, jak zadziała jej lektura. Prawdopodobnie po kolejną książkę Sally Rooney nie sięgnę. A co się faktycznie wydarzy? Tego nie wie nikt 😉

Tytuł: Gdzie jesteś, piękny świecie
Autor: Sally Rooney
Wydawnictwo W.A.B.
Przekład: Jerzy Kozłowski
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book i audiobook
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz