„Miasto niedźwiedzia” Fredrik Backman – Zbiorowa świadomość

przez Katarzyna Denisiuk

Dobra literatura skandynawska to nie tylko ta z gatunku: kryminał, thriller, czy literatura piękna. Jako dowód może posłużyć powieść obyczajowa szwedzkiego pisarza Fredrika Backmana zatytułowana Miasto niedźwiedzia.

Kilka słów o fabule

Akcja książki rozgrywa się w małej miejscowości Björnstad, gdzie lokalną społeczność tworzą głownie kibice hokeja, gracze hokejowi oraz ich rodziny. To właśnie ta dyscyplina sportowa cementuje ludność miasteczka ze sponsorami klubu i władzą lokalną. Wydaje się, że ci, którzy nie interesują się sportem i szkolną drużyną nie liczą się. Za to liderzy drużyny to gwiazdy, bardzo jasno świecące w Björnstad. Są autorytetami dla swoich kolegów i koleżanek, dzięki czemu czują się bezkarnie i wszechwładnie.

Juniorzy z powodzeniem rywalizują w krajowej lidze i mają szansę zagrać w finale. Ich mecze elektryzują całą społeczność, która liczy na to, że dzięki zwycięstwie miasteczko zyska uznanie. Podczas jednej z imprez dochodzi do przestępstwa, którego konsekwencje odmienią życie jednostek oraz mieszkańców.

Kilka słów o wrażeniach

Fredrik Backman stworzył świetny klimat małej miejscowości, w której mieszkańcy skupiają się wokół drużyny sportowej i jej osiągnięć. Darzą jej członków estymą, przez co potrafią im wiele wybaczyć.

Po Miasto niedźwiedzia sięgnęłam w formie audiobooka, który mnie pochłonął. Żyłam wydarzeniami w Björnstad oraz kibicowałam sprawiedliwości i zdrowemu rozsądkowi. Miasto niedźwiedzia to powieść nie tylko o duchu sportu, również o przyjaźni, rodzinie i wsparciu jej członków. Napisana jest prostym językiem, bez fabularnych zawiłości, ale w sposób wywołujący emocje. W mojej ocenie może być przeznaczona dla młodszego czytelnika.

W listopadzie ubiegłego roku pojawiła się kontynuacja powieści pod tytułem My przeciwko wam. Mam w planach po nią sięgnąć – również w formie audiobooka – bo Miasto niedźwiedzia wzbudziło moją ciekawość i zastanawiam się, jak potoczyły się losy bohaterów.

Tytuł: Miasto niedźwiedzia
Autor: Fredrik Backman
Wydawnictwo Sonia Draga, Audioteka
Przekład: Anna Kicka
Forma książki: audiobook, czyta Wojciech Stagenalski; dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura obyczajowa
Seria: Miasto niedźwiedzia (1)

Zobacz również

Zostaw komentarz