„Smutny ambasador” Ananda Devi – Na styku dwóch cywilizacji

przez Katarzyna Denisiuk

„Smutny ambasador” to trzecia książka autorstwa Anandy Devi, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym. Wszystkie przetłumaczył Krzysztof Jarosz. Również każdą z nich Krzysztof Jarosz ubogacił słowem obszernego komentarza.

„Zielone sari” oraz „Ewa ze swych zgliszcz” są powieściami. Natomiast „Smutny ambasador” jest zbiorem opowiadań, którego tytuł jest jednocześnie tytułem pierwszego tekstu. Jeszcze przez lekturą byłam bardzo ciekawa jak Ananda Devi – której twórczość bardzo cenię – pokaże swoją pisarską duszę w innej niż znanej mi dotychczas formie.

W krótkich formach literackich bardzo lubię doszukiwać się powiązań, ukrytych motywów łączących poszczególne opowiadania. Czasami zamysł autora prowadzi do stworzenia kilku historii tworzących całość. Innym razem, są to odrębne opowieści, które łączy tylko styl pisarza.

Jak jest w przypadku „Smutnego ambasadora”? Przekonajcie się sami – ja Wam tego nie zdradzę. Macie wybór, albo czytać po kolei, albo wybierać sobie kolejność, albo… zacząć od komentarza Krzysztofa Jarosza. Osobiście polecam zacząć tradycyjnie, bo wtedy tekst tłumacza będzie wisienką na czytelniczym torcie.

Kilka słów o fabule

„Smutny ambasador” zabiera czytelnika w podróż do świata pełnego realizmu, jednak dającego przestrzeń dla magii i fantastyki. Przemieszczamy się pomiędzy tym, co ludzkie, prawdziwe, a tym, co symboliczne, przyjmujące niewiarygodne kształty. W zbiorze tym jest miejsce dla ambasadora, który poszukuje dla siebie zajęcia, by przyćmić smutną dolę. Również dla starszej pani, realizującej jedno ze swoich marzeń – samotną podróż do Indii. Spotkamy w nim też trzy kobiety, amerykanki, które „są przekonane, że wszystko da się rozwiązać zrozumieniem i empatią”. Czy jest to jedyny prawdziwy sposób bycia w świecie?

Kilka słów o wrażeniach

Jeśli czytaliście powieści Anandy Devi, to w „Smutnym ambasadorze” odnajdziecie jej styl. Mnie osobiście zachwyca sposób w jaki pisze. Autorka w swej twórczości stawia na człowieka. Przygląda mu się i poświęca całą swoją uwagę. Pokazuje człowieka ze wszystkimi emocjami – często kładąc nacisk na te negatywne – i całym wachlarzem zachowań.

Czekam na kolejną książkę autorstwa maurytyjskiej pisarki. Mam nadzieję na jeszcze jedną nietuzinkową czytelniczą przygodę.

Tytuł: Smutny ambasador
Autor: Ananda Devi
Wydawnictwo w Podwórku
Przekład: Krzysztof Jarosz
Forma książki: papierowa, niedostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna, opowiadania

Zobacz również

Zostaw komentarz