„Żywica” Ane Riel – Upadek i szaleństwo

przez Katarzyna Denisiuk

Po Żywicę Ane Riel sięgnęłam dzięki akcji „Dania: mały kraj – wielka literatura”. Akcja ma na celu propagowanie książek duńskich pisarzy i poetów. Niejeden z nas zapytany z jaką książką, literaturą kojarzy ci się Dania odpowie: bajki Hansa Christiana Andrsena i Pożegnanie z Afryką Karen Blixen.

Kiedy przeczytałam na okładce Żywicy: „Liv zmarła, gdy miała 9 lat. Przynajmniej tak wszyscy uważają”, moje myśli podążyły utartym torem. Wyobraziłam sobie rodzinną tragedię i przepracowywanie traumy przez rodzinę. Drugie zdanie zapowiedzi wskazuje, że ta historia nie będzie oczywista i zostanie podszyta warstwą tajemnicy. Takie były moje wyobrażenia. Rzeczywistość okazała się zaskakująca.

Kilka słów o fabule

Bohaterami powieści są członkowie rodziny Haardner zamieszkującej małą wysepkę. Nie lubią sąsiadów i towarzystwa ludzi. Żyją sami w lesie. Zagłębiając się w fabułę poznajemy przeszłość małżeństwa Haardner i jesteśmy świadkami bieżących wydarzeń, które kładą się cieniem na ich życiu. Niepokojące sygnały pojawiają się dosyć szybko, by sukcesywnie, krok po kroku, wciągnąć czytelnika w otchłań szaleństwa.

Wstrząsające decyzje ojca, jego zatracenie się w lęku przed utratą, doprowadzają do kolejnych szokujących wydarzeń. Z fabuły wyłania się wir, który wciąga w swoją czeluść wszystkich, którzy zbliżą się za blisko.

Kilka słów o wrażeniach

Żywica jest niebywale wciągająca, wchodzi w interakcje z czytelnikiem, niejednokrotnie wywołując silne emocje, często dalekie od komfortu.

Przyznaje, że spodziewałam się zwyczajnego, ale dobrego thrillera. Dostałam świetną powieść wielogatunkową, gdyż blisko jej zarówno do thrillera psychologicznego, jak i powieści grozy. Znajdziemy w niej również elementy powieści obyczajowej.

Nakręcająca się spirala nieprzewidywalnych i groźnych zachowań wiedzie czytelnika w otchłań. Stawia pytania, wywołuje wątpliwości, czy jest z z tej matni jakieś wyjście, czy też wszystko zdąża ku zatraceniu?

Świetna, angażująca powieść z osobliwym klimatem. Bardzo lubię, gdy literatura mnie zaskakuje. Ane Riel to się wybitnie udało. Polecam!

PS Jeśli chcecie poznać inne tytuły duńskich autorów, promowanych w ramach wspomnianej akcji, to możecie zaglądnąć do Księgarni Duńskiej.

Tytuł: Żywica
Autor: Ane Riel
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Przekład: Joanna Cymbrykiewicz
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka i audiobooka
Gatunek: thriller

Zobacz również

Zostaw komentarz