„Papierowy Pałac” Miranda Cowley Heller – Między pożądaniem a godnością

przez Katarzyna Denisiuk

Czytelnicza podróż z literaturą środka może być interesująca, intrygująca i angażująca. Poszczególne przystanki, dzięki którym lepiej poznajemy współtowarzyszy, ich tajemnice oraz motywy postępowania, potrafią wzruszyć falę przemyśleń i wywołać wewnętrzny dyskurs.

Kilka słów o fabule

Tytułowy Papierowy Pałac jest miejscem, do którego Elle przyjeżdżała na letnie wakacje. To tutaj odkrywała siebie, kształtowała swoją wrażliwość, jak i doświadczała wielu radości i smutków. Tutaj poznała, czym jest przemoc psychiczna i fizyczna. W końcu Papierowy Pałac naznaczył ją na całe życie, a wydarzenia, których była świadkiem, przez cały czas krążyły w jej arteriach i determinowały podejmowanie kolejnych życiowych decyzji.

Kilka słów o wrażeniach

Proza Mirandy Cowley Heller jest bardzo wciągająca. Czyta się ją w sposób kompulsywny, pragnąc poznać losy jej bohaterów. Wiodą one krętymi ścieżkami, na których piętno odcisnęła przeszłość. Dylematy głównych bohaterów nie są trywialne. Muszą wielokrotnie dokonywać wyborów wierząc, że będą najlepszymi z możliwych. Ale czy to się uda? Zwykle ktoś bywa pokrzywdzony, zraniony, odrzucony.

Przyznaję, że obawiałam się tej historii – „wieloletniej historii miłosnej, która trzyma w napięciu od początku do końca”. Niepotrzebnie, gdyż nie było nadmiaru lukru i banału. Trudno się spierać z postawami i wyborami fikcyjnych bohaterów, dlatego przyjęłam i zaakceptowałam pomysł autorki na tę powieść.

Potrzebowałam takiej prozy – niedojmującej, łatwo przyswajalnej i życiowej. Uważam, że to zgrabnie skrojona i uszyta literatura środka, którą świetnie się czyta. Nie wymaga nadmiernego skupienia i swobodnie można ją czytać z doskoku, a kartki i tak same przewracają się jedna za drugą.

PS Warto zwrócić uwagę na piękne, wyjątkowe wręcz wydanie tej powieści. Trzymany egzemplarz w ręce robi wrażenie.

Tytuł: Papierowy Pałac
Autor: Miranda Cowley Heller
Wydawnictwo Czwarta Strona
Przekład: Katarzyna Makaruk
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz