„Tajemnica odnalezionego płótna Cézanne’a” M.L. Longworth – Ze sztuką w tle

przez Katarzyna Denisiuk

Dotychczas nie czytałam żadnej książki autorstwa francuskiej pisarki Mary Lou Longworth. „Tajemnica odnalezionego płótna Cézanne’a” jest piątą powieścią kryminalnego cyklu „Verlaque i Bonnet na tropie”. Opis fabuły wskazuje na lekki kryminał i tym właśnie ta powieść jest.

Kilka słów o fabule

W Aix-en-Provence, miasteczku, w którym żył i tworzył Paul Cézanne, zostaje zamordowany emerytowany listonosz. Przed śmiercią trafił na drogocenne znalezisko – płótno znanego, francuskiego malarza, przyjaciela Émila Zoli. Na miejscu zdarzenia, główny sędzia Antoine Verlaque zastaje tajemniczą profesorkę historii sztuki, która przyjechała do Aix w celach badawczych i pogłębienia wiedzy na temat życia malarza. A płótno zniknęło.

Pytania bez odpowiedzi wyskakują jak króliki z kapelusza. Verlaque i Bonnet okażą się magikami, którzy rozwiążą kryminalną zagadkę.

Kilka słów o wrażeniach

Jak wcześniej wspomniałam, nie znam poprzednich części serii. Bohaterowie jak i sposób kreowania historii przez autorkę było dla mnie czymś nowym. To co najmocniej zwróciło moją uwagę i … poruszyło soki żołądkowe, to tło powieści. Tej książki nie można czytać będąc głodnym, gdyż główne postaci celebrują każdy posiłek, jedzą wysublimowane potrawy, popijając je wysokoprocentowymi trunkami. Wszystko to czynią z wielką klasą i niemal w białych rękawiczkach. Przez to cały czas miałam wrażenie, że kryminalna zagadka, była tylko dodatkiem do fabuły.

Podobały mi się wstawki, kiedy akcja cofała się i obserwowaliśmy życie artystów w XIX wieku. Przebywanie w towarzystwie znanych malarzy światowego formatu sprawiło, że kilkukrotnie sprawdzałam jak wyglądały obrazy, o których była mowa na kartach powieści.

Słowem podsumowania

„Tajemnica odnalezionego płótna Cézanne’a” to wykwintna (ach, te potrawy), lekka jak przystawka, lektura. Jeśli dodatkowo czytelnik lubi świat sztuki, to może być to interesująca przygoda literacka.


Tytuł: "Tajemnica odnalezionego płótna Cézanne'a"
Autor: M.L. Longworth
Wydawnictwo Smak Słowa
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Przekład: Małgorzata Trzebiatowska
Gatunek: kryminał
Seria: Verlaque i Bonnet (5)

Zobacz również

Zostaw komentarz