„Pokora” Szczepan Twardoch – O miłości, wojnie i rewolucji

przez Katarzyna Denisiuk

Są pisarze, którzy umiłowali sobie dany region Polski, ludzi tam mieszkających i przez to często wracają do jego historii tkając osobliwe opowieści. Jednym z takich autorów jest Szczepan Twardoch, który w najnowszej powieści zatytułowanej „Pokora”, ponownie wraca na Śląsk.

Kilka słów o fabule

Tym razem na świeczniku stoi Alois Pokora, chłopiec pochodzący z wielodzietnej górniczej rodziny. To postać na wskroś tragiczna, która samotnie, z cierpieniem, dąży do odnalezienia swojej tożsamości. Pokora jest dzieckiem jednym z wielu. Uczniem zmagającym się z prześladowaniem. Studentem, potem żołnierzem. W końcu mężczyzną pracującym i mężem, ale nadal poszukującym. Jest człowiekiem próbującym przez całe życie określić siebie, narysować swoją postać grubą, wyraźną kreską i dążącym do odnalezienia sensu życia.

Kilka słów o wrażeniach

To co urzeka w powieści Szczepana Twardocha, to niebywały rozmach historyczny i pokoleniowy. Przez pryzmat życia Aloisa jesteśmy świadkami zmian dokonujących się w Europie, w Polsce i na Górnym Śląsku. Ten historyczny szlif jest niezwykle precyzyjny i niebywale ciekawy. Każdy wątek, każda płaszczyzna fabularna, doskonale do siebie pasują. Czytelnik może docenić kunszt pisarza oraz dbałość o detale nadające historii realizmu.

Z ogromną przyjemnością śledziłam losy głównego bohatera i na nowo (można napisać, w sposób nowatorski) uczyłam się historii regionu.

Audiobook to złoto

„Pokorę” wysłuchałam w formie audiobooka, w interpretacji doskonałego Michała Żurawskiego. Bardzo polecam tę formę poznawania powieści. Szczepan Twardoch – jak to ma w zwyczaju – wtrąca do swoich książek śląski i niemiecki. W ustach lektora, te właśnie fragmenty brzmiały fantastycznie. Jako osoba nieznająca gwary śląskiej, dziękuję autorowi, że tym razem przetłumaczył je na język polski. Dzięki temu cały tekst powieści był dla mnie zrozumiały.

Słowem podsumowania

Najnowsza powieść śląskiego pisarza, to naprawdę świetna proza. Fani autora nie będą zawiedzeni. Ja jestem na tak!

Tytuł: "Pokora"
Autor: Szczepan Twardoch
Wydawnictwo Literackie, Audioteka
Forma książki: audiobook, czyta Michał Żurawski; dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz