„Wyrwa” Wojciech Chmielarz – Rodzinne tajemnice

przez Katarzyna Denisiuk
"Wyrwa" Wojciech Chmielarz - Rodzinne tajemnice

Zanim napisze kilka słów o najnowszej powieści Wojciecha Chmielarza, wrócę do „Rany„, przedostatniej powieści autora. To była ponura historia, która uwierała i wywoływała dyskomfort. To była również babranina w ludzkich słabościach, z kumulacją zła i negatywnych bohaterów. Nie do końca przekonała mnie otaczająca powieść aura. Dlatego po „Wyrwę” sięgnęłam z lekkim niepokojem i obawą, co tym razem autor zaserwował swoim czytelnikom. 

Po lekturze „Wyrwy” uważam, że najnowsza powieść Wojciecha Chmielarza jest kapitalna! Pozwólcie, że użyję trochę sztampowych określeń, ale one doskonale pasują do tej książki. Niesamowicie wciągająca, szalenie intrygująca i realistyczna!

Wydawało mi się, że wolę kryminalną stronę twórczości Wojciecha Chmielarza. Po przeczytaniu „Wyrwy” już się przy tym nie upieram. To jeden z lepszych thrillerów psychologicznych jakie ostatnio czytałam.

 

Maciej dowiaduje się, że żona Janina zginęła w wypadku samochodowym. Teraz na jego barkach będzie spoczywało wychowanie córek i prowadzenie domu. Teraz to on będzie pełnił rolę ojca, matki i jedynego żywiciela rodziny. Podnieść się z takiego ciosu nie jest łatwo, jest cholernie trudno. Dodatkowo nie pomaga fakt, że Janina zginęła pod Mrągowem a, na stan wiedzy Macieja, w tym czasie powinna była być na delegacji pod Krakowem.

Maciej chce wiedzieć co stało się z Janiną, dlaczego postąpiła tak, a nie inaczej, żeby odzyskać spokój i żyć dalej – jakoś. Prawda, którą odkrywa, ma dwa oblicza. Jedno przewidywalne, chociaż wcale nie takie proste – jakby mogło się wydawać. Drugie dużo bardziej bolesne, wyrywające serce i miażdżące uczucia.

 

Analizując fabułę najnowszej powieści Wojciecha Chmielarza, zastanawiałam się skąd autor czerpał inspiracje oraz w jaki sposób potrafił wejść w umysły bohaterów i stworzyć tak realistyczne postaci. Postawić się w roli męża, ojca, człowieka zderzonego z nieznanymi faktami, w którym non stop kotłują się myśli, a w głowie formułują równania  z wieloma niewiadomymi – to jest sztuka! Scenariusz życia Janiny i Macieja jest bardzo współczesny i znany. Jednak autor dorzucił im jeszcze dodatkowe szarady życiowe, ogromny bagaż wątpliwości, trosk, a nawet szaleństwa, co czyni powieść „soczystą”.

Wojciech Chmielarz rozłożył relacje między małżonkami na czynniki pierwsze i rewelacyjnie ich historię opowiedział. „Wyrwa” elektryzuje realizmem postaci, zachowań i sytuacji – to jest jej największa zaleta. Druga, to sama konstrukcja fabuły, która sprawia, że książki nie sposób odłożyć. Brniemy w tę historię, pogrążamy się w odmętach smutku, wątpliwości i szaleństwa. W tej powieści jest miejsce na każdy rodzaj emocji.

Życiowa, to słowo klucz do najnowszej powieści Wojciecha Chmielarza. Bardzo mi się podobała. Świetna rozrywka z gatunku thriller psychologiczny!

 
Tytuł: „Wyrwa”
Autor: Wojciech Chmielarz
Wydawnictwo Marginesy
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka i audiobooka
Gatunek: thriller psychologiczny

Zobacz również

Zostaw komentarz