„Song nauczycielki” Vigdis Hjorth – W krzywym zwierciadle

przez Katarzyna Denisiuk
"Song nauczycielki" Vigdis Hjorth - W krzywym zwierciadle

Z twórczością norweskiej pisarki Vigdis Hjorth spotkałam się przy okazji „Spadku„. Napisałam o tej powieści: „Mocna książka o rodzinnym tabu bez epatowania okrucieństwem, za to z elektryzującym sposobem narracji. Zostałam kupiona i polecam dalej”. Dlatego, mają w pamięci takie emocje,  nie wahałam się zbyt długo i sięgnęłam po „Song nauczycielki”.

 

Lotte Bøk jest kobietą w średnim wieku, cenionym pracownikiem naukowym, wykładowczynią w Wyższej Szkole Sztuk, matką i babcią. Lubi swoje życie, zarówno to prywatne, jak i zawodowe. Z pasją oddaje się nauczaniu i wprowadzaniu studentów w arkana historii teatru. Poproszona przez studenta innej uczelni o udział w filmie zaliczeniowym, wyraża zgodę. Od tego momentu kamera będzie jej towarzyszyła na wykładach, wyjazdach poza miasto oraz w domu. Wszystko w granicach rozsądku, chociaż niczego nie musi się wstydzić, nic nie potrzebuje ukryć. Ta osobliwa relacja Lotte ze studentem i jego kamerą oraz efekt ich pracy w postaci filmu, ujawni szokujące dla kobiety fakty i zburzy wewnętrzny spokój na długi czas.

 

W przeciwieństwie do „Spadku”, „Song nauczycielki” nie jest trudny narracyjnie, ale równie nieoczywisty. To co chce przekazać autorka jest podane w sposób zawoalowany, nietypowy i przez to ciekawy. Vigdis Hjorth, poprzez swoją prozę, zrzuca kolejne maski, które bardzo często nakładamy na siebie, często nieświadomie. Prowadzi czytelnika przez kolejne fazy samopoznawania Lotte i kilometry drogi jaką musi przejść bohaterka, aby odbudować nadwyrężone fundamenty spokoju i pewności siebie.

 

„Song nauczycielki” jest bardzo ciekawym obrazem ludzkich słabości i wyobrażeń o nas samych. Pokazuje, że wszystko działa bez zarzutu do momentu, aż ktoś nam uświadomi, że obraz nas samych, to tylko odbicie w krzywym zwierciadle. Takie wydarzenie może być dla niejednego potężnym ciosem, który zburzy pielęgnowany przez lata wizerunek przeznaczony dla otoczenia. Co odkryła Lotte Bøk i jak sobie z tym poradził? Dowiecie się z „Songu nauczycielki”. Polecam i czekam na kolejną powieść autorki, bo jest ciekawym głosem w świecie literatury.

 
Tytuł: „Song nauczycielki”
Autor: Vigdis Hjorth
Wydawnictwo Literackie
Tłumaczył: Maria Gołębiewska-Bijak
Forma książki: e-book, Legimi
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz