„Oberki do końca świata” Wit Szostak – Rytmicznie i z pasją

przez Katarzyna Denisiuk

Muzyka powieści Wita Szostaka cichutko, od czasu do czasu, grała w oparach mojej podświadomości. Zaczepiała mnie, wodziła, a ja byłam głucha na jej wołanie. W końcu przyszedł jej czas. Coś mi podpowiedziało, że teraz warto jej wysłuchać. Instynkt mnie nie zawiódł! Dałam się porwać do tańca i to była niebywale udana zabawa.

„Oberki do końca świata”, to historia wielopokoleniowej rodziny Wichrów, których protoplasta Maciej zawędrował do Rokicin i tam osiadł. Jako ojciec rodzinnej tradycji muzykowania i grania oberków po weselach, mocno zakorzenił ją w umysłach i sercach kolejnych męskich potomków. Muzyka, folklor, tradycja oraz obrzędy odgrywają w powieści pierwsze skrzypce. Przy pomocy tych środków wyrazu Wit Szostak wskrzesza i przywołuję, to co leży u podstaw, to co było bliskie naszym przodkom.

Wichry wszystkie grają, Wichry wszystkie skrzypią. Tak mówiono o tym rodzie, sławnym na okolicę muzykanckim rodzie Wichrów, co narodził się w Rokicinach i stąd niósł swoje granie i swoje oberki w świat.

Autor nie idealizuje. Ma świadomość, że nic nie trwa wiecznie i tradycja z czasem blaknie, a nawet umiera. Kolejne pokolenia chcą wyrzucić wieś z siebie i odrzucić wszystko to, co z wsią się kojarzy.

„Oberki do końca świata” są muzyką, która towarzyszy czytelnikowi przez wszystkie strony powieści. Muzyką żwawą, skoczną i będącą dopełnieniem wykreowanej historii. Nie zawsze wesołą, czasami smutną i nostalgiczną. Są również realizmem magicznym, który subtelnie wpleciony sprawia, że surowe i ciężkie życie wsi i jej mieszkańców nabiera lekkości oraz szlachetności.

Zastanawiacie się, czy można zachwycić się książką o wsi? Można! Jestem pełna uznania dla autora, który stworzył powieść nurtu wiejskiego umykającą wszelkim schematom. Jej lektura otula ciepłem, radością i szczęściem, chociaż życie niejednokrotnie stawia na drodze trudne do pokonania przeszkody. Z niebywałą przyjemnością czytałam o narodzinach, życiu, śmierci, miłości, poświęceniu w miejscu, które było wszystkim, początkiem i końcem dla ich mieszkańców. I ta muzyka, i ten rytm…

Bo piękne są oberki, panie Józefie, bo to dawna muzyka, bo nikt tak nie gra, bo szkoda, by zaginęła.

Jestem całkowicie oczarowana!

Tytuł: „Oberki do końca świata”
Autor: Wit Szostak
Wydawnictwo Powergraph
Forma książki: ebook
Gatunek: literatura współczesna

Ocena: 5,5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz