„Mr Gwyn” Alessandro Baricco – Pisarz portrecista

przez Katarzyna Denisiuk

Po przeczytaniu trzech utworów literackich włoskiego pisarza Alessandro Baricco, wiem, że za każdym razem było inaczej, oryginalnie i zaskakująco. Umiejętność zapuszczania się w tak odmienne obszary percepcji, to niesamowita wartość dodana. Znając kunszt pisarski autora mamy świadomość, że literacka podróż w jego towarzystwie dostarczy nam czegoś wyjątkowego i unikatowego. Zaskarbił sobie moją sympatię pierwszą książką, którą przeczytałam, a teraz tylko, albo aż, trwam w nieustającym zachwycie.

 

Kim jest tytułowy „Mr Gwyn”? To Jasper Gwyn, pisarz mieszkający w Londynie.

Lata strawił, by w końcu zaakceptować fakt, że nie może więcej pisać, a teraz musiał uświadomić sobie, że bez pisania nie będzie mu łatwo dalej żyć.

Jest znany, rozpoznawalny oraz poczytny. Co z tego, skoro ten rodzaj życiowej aktywności już go nie bawi i nie czuje, żeby miał ją z sukcesem kontynuować. Decyzja o zaniechaniu pisania książek bardzo martwi jego przyjaciela, a zarazem wydawcę, zaś kolejna przyprawiła niemal o ból głowy. Mr Gwyn zdecydował, że będzie kopistą, a jego głównym zajęciem będzie – uwaga – pisanie obrazów. Stawia wszystko na jedną kartę i podejmuje działania zmierzające do realizacji planów.

 

Zarys fabuły wydaje się być nieskomplikowany, a nawet po trosze trąci banalnością? Nic bardziej mylnego! Baricco ponownie zaskakuje! Stworzył historię, która czaruje, jest wielowarstwowa, ma mnóstwo szufladek, które skrywają co rusz to inne smaczki. Na żadnym etapie powieści nie domyślałam się w którą stronę ona podąży i jak się zakończy. A zakończenie jest … niejednoznaczne. Każdy może zabawić się w pisarza i dopisać swoją własną kontynuację tej wspaniałej historii.

 

Alessandro Baricco ma niebywałą umiejętność kreacji swoich głównych bohaterów. Każdy z nich jest wyjątkowy, skrywa jakąś tajemnicę, przez co nie jest łatwy do rozszyfrowania. A przecież to co niejasne i  wieloznaczne wzbudza ciekawość przyciągając jak magnes.

„Mr Gwyn” to powieść magnetyczna, intrygująca i wieloznaczna. Porywa od pierwszej strony i nie wypuszcza ze swoich objęć aż do końca. Świetna!

 

PS I wiecie co? Bardzo chciałabym mieć swój własny, napisany portret, chociaż nie wiem, czy miałabym na tyle odwagi, żeby pozować.

 
Tytuł: „Mr Gwyn”
Autor: Alessandro Baricco
Wydawnictwo Sonia Draga
Tłumaczył: Lucyna Rodziewicz-Doktór
Forma książki: papierowa, dostępna w formie ebooka
Gatunek: literatura współczesna
 

Ocena: 5,5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz