„Olive Kitteridge” Elizabeth Strout – Patchwork ludzkich losów

przez Katarzyna Denisiuk

Przyznanie Elizabeth Strout Nagrodą Pulitzera w 2009 roku za powieść „Olive Kitteridge”, powinno gwarantować doskonałą lekturę. Jednak z nagrodami bywa różnie. Czasami przyklaskujemy decyzjom jurorów, a innym razem kręcimy nosem. Nie wiem jaką Olive miała w 2009 roku konkurencję i czy wybór był słuszny oraz sprawiedliwy. Za to wiem, że książkę Strout czyta się rewelacyjnie i jest naprawdę godna polecenia.

 

Fabułę powieści  tworzy zbiór mini historii mieszkańców niewielkiego miasteczka. Oprócz miejsca zamieszkania opowiadania łączy je postać Olive Kitteridge, emerytowanej, surowej oraz charyzmatycznej nauczycielki matematyki. Przez męża postrzegana jest jako osoba ostro wyrażająca swoje opinie, mająca bujny biust, burzliwe nastroje i nieoczekiwane wybuchy gardłowego śmiechu. Ona zaś ich związek wyobraża sobie jako „dwa przyciśnięte do siebie plasterki szwajcarskiego sera; takie dziury wnosili obydwoje do swojego związku – dziury, które wydłubywało z nich życie.”

Poznajemy Olive nie tylko jako kobietę bezkompromisową oraz heterę, ale również matkę, która dałaby wszystko, żeby być bliżej syna i mieć z nim lepszy kontakt.

Gotowa była tkwić na spłachetku betonu gdziekolwiek, byle był tam jej syn, jaśniejąca boja, którą kołyszą fale jej własnego milczącego lęku.

 

Książka Elizabeth Strout jest pięknym patchworkiem ludzkich losów, utkanych z ich lęków, wątpliwości, ukrytych pragnień i marzeń. Czyli tego wszystkiego co składa się na nasze jestestwo, z czym się mierzymy i czego doświadczamy. Poprzez nieoczywistą formę narracji w bardzo subtelny sposób poznajemy Olive, jej rodzinę oraz pozostałych, cichych bohaterów miasteczka, którzy wpuszczają nas do swojego życia.

 

Książka Elizabeth Strout mnie urzekła. Cudowna forma oraz styl pozwalają na bardzo subiektywny odbiór oraz interpretację treści. A jest ona gorzka, smutna, ale przede wszystkim prawdziwa, bo takie właśnie są zakamarki ludzkiej duszy. Bardzo polecam!

 

PS Wspaniałym dopełnieniem powieści jest serial z Frances McDormand w roli głównej. Genialna gra aktorska!

 
Tytuł: „Olive Kitteridge”
Autor: Elizabeth Strout
Wydawnictwo Wielka Litera
Tłumaczył: Ewa Horodyska
Forma książki: ebook
Gatunek: literatura współczesna
 

Ocena: 5,5/6

 

Zobacz również

Zostaw komentarz