„Świat w płomieniach” Siri Hustvedt – Zostać dostrzeżoną

przez Katarzyna Denisiuk

Potrzeby zrozumienia i akceptacji są jednymi z najważniejszych z życiu każdego człowieka. Kiedy tego zabraknie, ogarnia nas pustka, czujemy niemoc i bezbrzeżny smutek.

Książka Siri Hustvedt jest zbiorem wypowiedzi oraz wspomnień członków rodziny i ludzi z otoczenia artystki Harriet Burden. To również mozaika wycinków pochodzących z jej osobistych dzienników. Harriet była nie tylko artystką, która tworzyła różnorakie instalacje, ale również wdową po bardzo znanym i cenionym marszandzie sztuki. Cały czas w cieniu, niedostrzegana, niedoceniana i zapomniana.

Chcąc zmienić tę bolesną prawdę, stawia na eksperyment i organizuje trzy wystawy, każdą pod szyldem innego artysty płci męskiej. Czy fakt, że autor nie jest kobietą da mu na stracie większy prestiż i uznanie? Czy sztuka zaprezentowana jako dzieło mężczyzny zyska nagle entuzjastyczną publiczność? Czy tożsamość artysty ma znaczenie, czy też patrzymy na efekt jego pracy tylko przez pryzmat efektu finalnego? Co się stanie, kiedy prawda o tym kto jest prawdziwym twórcą zostanie wyjawiona?

„Świat w płomieniach” jest bardzo ciekawym eksperymentem, niemal naukowym doświadczeniem, w którym „intymna, pełna sprzeczności (…) i dosyć osobliwa” antologia głosów daje obraz życia człowieka wrażliwego, inteligentnego i uzdolnionego. Kobiety, która „potrafiła godzinami milczeć ponuro” i była „wszystkożerną istotą z olbrzymim apetytem na możliwie jak największą ilość wiedzy”. Lektura książki przewietrza głowę i daje mnóstwo do myślenia. Napisana rewelacyjnym stylem, naszpikowana świetnymi myślami, urywkami zdań, całymi akapitami.

Tęsknię za światem, który opuszczam, ale mu nie wybaczyłam. Jego gorzki posmak pozostaje, twarda skórka w ustach, której nie mogę wypluć.

Fascynująca lektura, która chociaż nie podana prosto i w sposób oczywisty, zmuszając czytelnika do umysłowej akrobatyki, daje w zamian nietuzinkowe i rozkoszne doznania. To książka wielobarwna, inteligentna i wielopłaszczyznowa. Jest jak instalacja w muzeum sztuki nowoczesnej, gdzie kilka osób patrzących na jedno dzieło, postrzega je w odmienny sposób. Magia!

Nie dajcie sobie wmówić, że czarodziejskie słowa nie istnieją.

Tytuł: „Świat w płomieniach”
Autor: Siri Hustvedt
Wydawnictwo W.A.B.
Tłumaczył: Jerzy Kozłowski
Forma książki: ebook 
Gatunek: literatura współczesna

Ocena: 5,5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz