„Potężniejszy od miecza” Jeffrey Archer Piąta część kronik rodziny Cliftonów

przez Katarzyna Denisiuk
Tytuł: „Potężniejszy od miecza”
Autor: Jeffrey Archer
Wydawnictwo: Rebis
Tłumaczył: Danuta Sękalska-Wojtowicz
Forma książki: ebook
fot. Katarzyna Denisiuk
AAA, myślałam, że mam wybrakowany egzemplarz! Że czytnik spłatał mi figla! Już miałam pisać do Amazonu 😉 Jak tak można zostawić czytelnika w zawieszeniu? Co za zakończenie! Jakbym książkę czytała we wrześniu 2015 roku i potem miała czekać cały rok na kolejną, to szaleństwo murowane. A tak, komfortowo, raz, dwa, sięgam po część szóstą.
W piątej części kronik rodziny Cliftonów pt.: „Potężniejszy od miecza” standardowo – bo do tego jesteśmy już przyzwyczajeni – sporo się dzieje. Tym razem przenosimy się w lata 1964-1970. Na arenie bankowo-finansowej pojawiają się nowi gracze. W biznesie występują spore roszady. Smaczku dodają prawne potyczki na salach sądowych i to nie tylko w Anglii. Ponownie, na chwilkę wyjedziemy do Stanów Zjednoczonych, za to na dłużej zatrzymamy się w Rosji, gdzie „zawędruje” Harry Clifton. Fani lady Victorii nie będą zawiedzeni, bo znów pokaże swój pazur. Pojawi się też nowy, bardzo ciekawy i niedokończony wątek.
Można ciekawie wpleść ekonomię i finanse w fikcję literacką? Można! Z pasją pisać o zawiłościach angielskiej polityki i dochodzeniu na najwyższe szczeble władzy? Można! Archer jest tego najlepszym przykładem.
Przy każdej kolejnej części zastanawiam się co kryje się pod danym tytułem i zauważyłam, że autor odkrywa karty dopiero pod koniec każdej książki. Również okładki, choć może nie takie elektryzujące i wpadające w oko, są trafnym odzwierciedleniem zapisanych historii.
Co tu dużo pisać – nic tylko czytać Archera, bo dostarcza kapitalnej rozrywki.
Ocena: 5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz