„W godzinie próby” Jeffrey Archer Szósta odsłona w stylu rasowej sensacji a’la Robert Ludlum

przez Katarzyna Denisiuk
Tytuł: „W godzinie próby”
Autor: Jeffrey Archer
Wydawnictwo: Rebis
Tłumaczył: Danuta Sękalska-Wojtowicz
Forma książki: ebook
fot. Katarzyna Denisiuk
Powieść szybko zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Times””. Jeśli książki Harrego Cliftona, jednego z bohaterów kronik rodziny Cliftonów, były tak dobre jak powieści wychodzące spod pióra Jeffrey’a Archera, to w ogóle się nie dziwię, że Harry był człowiekiem sukcesu czytanym na całym świecie.
W godzinie próby” to lata 1970-1978, pełne zwrotów akcji, trzęsień ziemi w rodzinach Cliftonów, Barringtonów, ale przede wszystkim w otaczającym ich świecie, wśród znajomych, przyjaciół oraz wrogów. Oj niejednokrotnie robiłam „wielkie oczy” i w duchu mówiłam „o, kurczę!”. Poza tym miałam nieodparte wrażenie, że czytam „pełnokrwistą” i rasową książkę sensacyjną, zestawiając ją z najlepszymi działami Roberta Ludluma.
Porwanie, zabójstwo, aresztowanie, więzienie, szantaż, przemyt, szpiegostwo, to tylko kilka słów dających wskazówkę co się wydarzyło w szóstej części kronik.
Sporo dzieje się poza prawem lub z obejściem prawa, ale nadal jesteśmy uczestnikami działań toczących się sferze polityki, biznesu, bankowości i towarzyszymy bohaterom na kolejnych szczeblach ich karier. Jedni pną się w górę, inny … z hukiem ze „stołków” spadają. Tu również nie brakuje szemranych interesów, kuluarowych rozmów, „wojny podjazdowej”. Lady Virginia jest niemal w szczytowej formie. W swoich knowaniach i intrygach wznosi się na wyżyny. Oj tak, to jest bardzo wyrazista postać nadająca drapieżności i pazura całej serii. Są też dobre, cudowne wręcz i wzruszające momenty. Są osoby o wielkich sercach i szlachetnych duszach.
Bardzo jestem ciekawa jak Archer zakończy cały cykl. Jak potoczą się losy głównych bohaterów? Czy wszystkie wątki zostaną domknięte? Czy będzie „żyli długo i szczęśliwie? Nie, na to prawdopodobnie nie ma co liczyć. Czas podsumowań będzie przy siódmej części, a ja z tego miejsca, po raz kolejny serdecznie Was zachęcam do przeczytania całej serii.
Ocena: 5,5/6
PS Jako, że akcja na chwilę przenosi się do Moskwy autorstwa Gosi – klika „migawek” z tego miasta
fot. Gosia Hadyś
fot. Gosia Hadyś

 

fot. Gosia Hadyś

 

fot. Gosia Hadyś

 

fot. Gosia Hadyś

Zobacz również

Zostaw komentarz