„After Auschwitz. Przejmujące świadectwo przetrwania przyrodniej siostry Anne Frank” Eva Schloss

przez Katarzyna Denisiuk

Autorką poruszających wspomnień opisanych w After Auschwitz jest Eva Schloss z domu Geiringer. To Żydówka urodzona w Austrii, której losy splotły się z życiem Anne Frank i jej ojca Otto Franka.

Eva wraz z rodzicami i bratem trafiła do obozu w Auschwitz. Dzięki cudownemu zbiegowi okoliczności – spotkaniu na życiowej drodze przychylnych ludzi – i ogromnej woli przetrwania przeżyła uwięzienie. Jej wspomnienia to nie tylko retrospekcja obozowego życia, przepełnionego tragizmem setek ludzi oraz wyraz dojmującej niepewności jutra. To również opis życia i tułaczki przed zsyłką oraz po niej (after).

Te wszystkie wspomnienia z procesu bolesnego budowania życia na nowo sprawiają, że czytelnik dostrzega nie tylko dramatyzm tych, którzy zostali zamordowani, ale i tych, którzy przeżyli.

Z bagażem wszystkich wspomnień sytuacji, które odcisnęły piętno, obrazami twarzy współwięźniów i oprawców, uczuciem beznadziei, Eva musiała konstruować swoją przyszłość. Na szczęście miała przy sobie najlepszą przyjaciółkę, najważniejszą osobę, a zarazem świadka niedoli, swoją mamę. Rzucone w nieznane, w mentalne i psychiczne zgliszcza, próbowały odnajdywać się w nowej rzeczywistości. Kobiety ponownie spotkały na swojej drodze Otto Franka. Traumatyczne przeżycia stały się fundamentem nowego związku, a potem małżeństwa Ottona i mamy Evy.

Eva Schloss w swojej książce opowiada, jak potoczyły się losy jej rodziny. Pisze również o tym, jaką była matką dla swoich dzieci.

To moje dzieci były najważniejsze w moim życiu, bardzo je kochałam i na tyle, na ile mogłam, robiłam wszystko, by je uszczęśliwić, nie zapominając o tym, by stawiać im wysoko poprzeczkę i przygotować je do życia, które nie zawsze bywa łatwe. Wiedziała, że osoby, które ocalały po Holokauście, często nie potrafiły utrzymać swoich pociech w ryzach, robiąc im krzywdę przez nieustanne rozpieszczanie ich lub poświęcanie im wyłącznej uwagi – czasami tacy rodzicie byli po prostu nadopiekuńczy.

Słowem podsumowania

Poruszyła mnie ta książka. Poprzez osobisty ton oraz szczere podzielenie się z czytelnikiem traumą wojny i obozową rzeczywistością, historia życia ocalałej trafia w czułe punkty. Eva Schloss nie pisze pompatycznie, z chęcią wzbudzenia współczucia. Dzięki temu nie mamy poczucia, że gra na emocjach.

Jej książka to przede wszystkim opowieść o tym, w jaki sposób emocjonalnie i psychicznie udźwignęła przeszłość oraz w jaki sposób zbudowała szczęśliwe nowe życie na gruzach poprzedniego.

Bardzo doceniam, że te wspomnienia powstały. Są świadectwem ocalałej o części historii, która na zawsze winna zostać w zbiorowej pamięci.

Tytuł: After Auschwitz. Przejmujące świadectwo przetrwania przyrodniej siostry Anne Frank
Autor: Eva Schloss
Wydawnictwo M
Przekład: Mariusz Szerocki
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: autobiografia, biografia
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz