„Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach” Jacek Hołub

przez Katarzyna Denisiuk

Nie miałam ochoty na kolejny reportaż o osobistych tragediach, o cierpieniu i bólu, gdzie całe zło pochodzi od drugiego człowieka. Zaczęłam słuchać Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach i nie mogłam przestać.

Reportaż Jacka Hołuba to książka o przemocy, której każdego dnia doświadczają żony, dzieci, mężowie. O przemocy fizycznej, psychicznej, materialnej obecnej w polskich domach. Te historie bolą. Wbijają się pod skórę i drążą tunele cierpienia i niezgody.

Książka powstała jako efekt wieloletniej pracy reportera. Rozmawiał z ofiarami i katami. Dał głos maltretowanym dzieciom dorastającym w domu pełnym przemocy. Żonom uzależnionym psychicznie i ekonomicznie od swoich oprawców. Mężom zgnębionym przez żony. W końcu samym sprawcom zła.

„W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trzydzieści procent – czyli ponad dziewięć milionów – dorosłych Polaków potwierdziło, że było sprawcami przemocy w rodzinie. Siedemnaście procent skrzywdziło bliskich kilka razy, a trzy procent wielokrotnie”.

Jacek Hołub pokazuje, że zjawisko przemocy nie jest przypisane środowisku patologii, ale dotyka wszystkich, bez względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania oraz status społeczny.

Słowem podsumowania

Ten reportaż nie jest dla każdego. Ładunek emocjonalny, jaki niesie, jest ogromny. Chylę czoła przez autorem za wzięcie na tapet tak trudny społecznie temat. Obcowanie z ludzkimi dramatami musiało być niebywale dojmujące.

Trudna lektura, ale audiobooka słuchało się bardzo dobrze. Polecam!

Tytuł: Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach
Autor: Jacek Hołub
Wydawnictwo Czarne, Audioteka
Forma książki: audiobook, czyta Anna Ryźlak; dostępna jako e-book
Gatunek: reportaż

Zobacz również

Zostaw komentarz