„Niespokojna krew” Robert Galbraith – Zaginięcie sprzed lat

przez Katarzyna Denisiuk
Niespokojna krew

Piąty tom przygód Cormorana Strike’a to 944 strony. Z uwagi na rozmach Roberta Galbraitha, audiobook został podzielony na dwie części. Łącznie stanowią 38 godzin i 53 minuty słuchania w interpretacji Macieja Stuhra – to musiało się udać.

Trzeba przyznać, że autorka (toż to nikt inny jak J. K. Rowling) potrafi pisać powieści, które mają rozbudowaną i naszpikowaną szczegółami fabułę. W Niespokojnej krwi nie ma nic na skróty. Każda postać jest kompletna, a każdy wątek dopracowany. Z czym tym razem mierzy się Cormoran Strike wraz ze wspólniczką Robin Ellacott?

Kilka słów o fabule

Zleceniem, a co za tym idzie sprawą, które pochłania partnerów na cały rok, jest próba odnalezienia kobiety, która zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Minęło kilkadziesiąt lat, a córka nadal nie może pochować swojej matki. Nikt nie wierzy, że kobieta żyje. Każdy stawia sobie pytanie – co się z nią stało?

Osobliwy duet wkracza do akcji z całym wachlarzem swoich umiejętności i analitycznego myślenia. Czyżby ten niezawodny arsenał okazał się niewystarczający?

Autorka prowadzi czytelnika przez drobiazgowe śledztwo, które często osiada na mieliźnie. Jaki będzie finał? Interesujący, jak zawsze.

Kilka słów o wrażeniach

Ponad 900 stron to potężna historia. Podejrzewam, że niektórzy czytelnicy mogą popaść w chwilowe znudzenie. Autorka dba o każdy szczegół momentami rozwlekając akcję. Skupia się nie tylko na śledztwie. Poza nim zostaje jeszcze normalne życie. Dlatego poznajemy rodzinne problemy Cormorana oraz rozterki Robin. Te „dygresyjne” wątki są równie interesujące jak samo śledztwo. Co więcej, jeśli to wszystko przekazywane jest głosem Macieja Stuhra, to historia bardzo płynnie się toczy i przykuwa uwagę słuchacza.

Entuzjaści detektywa Strike’a, jego szorstkiego charakteru i nietuzinkowej osobowości, nie będą zawiedzeni. Jest w formie! Potrafi zirytować, zdenerwować i zaleźć za skórę – nie tylko swoim przeciwnikom, lecz także współpracownikom. Cały on. Na szczęście nic nie traci na błyskotliwości, a jego detektywistyczny nos tropi wszystkie pojawiające się poszlaki. Obecność Robin dopełnia całości i wraz z partnerem doprowadza do szczęśliwego zakończenia.

Tytuł: Niespokojna krew
Autor: Robert Galbraith
Wydawnictwo Dolnośląskie, Audioteka
Przekład: Anna Gralak
Forma książki: audiobook cz. 1, cz. 2, czyta Maciej Stuhr; dostępna w formie e-booka
Gatunek: kryminał
Seria: Cormoran Strike (5)

Zobacz również

Zostaw komentarz