„Przed końcem zimy” Bernard MacLaverty – Walcząc o szczęście

przez Katarzyna Denisiuk

„Przed końcem zimy” irlandzkiego pisarza, była ostatnią powieścią przeczytaną przeze mnie w 2020 roku. Przyznam, że miałam spore oczekiwania. Niestety historia w niej opisana nie ujęła mnie, ale też nie sprawiła, że czułam się z nią źle. Mogę ją podsumować jako dobrą książkę bez wielkich wzruszeń.

Kilka słów o fabule

Bohaterami powieści jest starsze małżeństwo z Glasgow, które przyjechało do Amsterdamu na kilkudniowe wakacje. Pisarz charakteryzuje bohaterów następującymi słowami: Gerry „przeszedł na emeryturę wiele lat temu, jednak rutynę jego życia nadal przerywały zagraniczne wyprawy, zwodniczo podobne do urlopów. Wygłaszał wykłady, przedstawiał artykuły… był wyrocznią w świecie architektów, odbiorcą wyróżnień, kolekcjonerem gratisów”. Stella „zamierzała poświęcić życie regułom wiary katolickiej. Właśnie z nich czerpała przecież swoją dobroć i poczucie sprawiedliwości”.

Są zgodną parą z wieloletnim stażem, która nie oczekuje życiowych fajerwerków, ani mocnych wrażeń. Swoje w życiu przeżyli, wychowali potomstwo i teraz toczą swoje emeryckie życie. Życie, w które wkradła się nuda i rutyna, a nawet uzależnienie. Czy podróż do stolicy Holandii coś zmieni? Czy nastąpi punkt zwrotny i ogień rozbłyśnie mocniejszym płomieniem? Czy przeciwnie zgaśnie na zawsze?

Kilka słów o wrażeniach

Podobała mi się kreacja bohaterów konsekwentnych w swoich poczytaniach. Przypadł mi do gustu sposób pokazania, że pomimo tego jak wiele ich różni, potrafią pielęgnować to, co ich łączy.

Bernard Maclaverty opowiada ich historię w sposób nostalgiczny, spokojny i czuły. Adekwatnie do tego, jakimi są ludźmi, w jakim wieku i z jakim bagażem doświadczeń.

„Przed końcem zimy” to powieść o codzienności dwóch starszych osób, które nadal wierzą we wspólną przyszłość. Jednak wiara może nie wystarczyć – muszą o tę przyszłość bycia razem zawalczyć.

Refleksyjna historia, dzięki której można się zatrzymać, a nawet podumać. Przyjemna.

Tytuł: Przed końcem zimy
Autor: Bernard MacLaverty
Wydawnictwo Agora
Przekład: Jarek Westermark
Forma książki: e-book; książka dostępna w formie audiobooka
Gatunek: literatura obyczajowa

Zobacz również

Zostaw komentarz