„Póki żyjemy” Vera Eikon – Gangsterskie porachunki

przez Katarzyna Denisiuk

„Póki żyjemy” Very Eikon to czwarta powieść kryminalno-sensacyjnej serii „Między prawami”. Po jej lekturze mam nieodparte wrażenie, że ta część, jak i poprzednie, byłyby idealnym gruntem do stworzenia trzymającego w napięciu, mocnego i emocjonującego serialu. Halo, czy jest na sali reżyser filmowy?

 

Znajomość wcześniejszych książek, czyli „Polowanie na Wilka”, „Przedpiekle” oraz „Prochem i cieniem”, daje czytelnikowi pełen obraz sytuacji w jakiej znalazł się główny bohater, komisarz Alan Berg. Jednak, jeśli nie czytaliście wcześniejszych odsłon serii, szybko odnajdziecie się w zastanych realiach, zawiłościach pracy policjantów oraz zrozumiecie ich postępowanie.

Alan Berg wraca do gry. Pytanie – do jakiej rzeczywistości?

Do takiej, w której będzie figurował jako podejrzany? Przykrywkowiec? Czy oficer Centralnego Biura Śledczego Policji?

Berg wraca do Polski, ponieważ z więzienia uciekł seryjny morderca – pseudonim Wilk. Człowiek bezwzględny, który zabija „w gniewie, albo w samoobronie, albo jako efekt eksperymentu…”. Do Warszawy wraca również inny, równie groźny przestępca-biznesmen – Rafalski. I z jednym i drugim Alan Berg ma na pieńku. Każdego z nich marzy zobaczyć za kratkami. Komisarz zostaje wciągnięty w piekielnie niebezpieczną grę, gdzie nie wiadomo z której strony padnie pierwszy strzał. Również koledzy z CBŚP, w którym po wyjeździe Berga doszło do roszad personalnych, próbują odnaleźć się w skomplikowanym układzie sił światka przestępczego. Stawką jest życie, a pragnieniem wyczyszczenie Warszawy z gangsterów.

 

Vera Eikon ponownie zadziwiła mnie lekkością pióra oraz niebywale emocjonującym przedstawieniem wojny bossów gangów oraz walki policji z siłami zła. Podczas lektury siedziałam jak na szpilkach, czując unoszącą się woń prochu i słysząc huk wystrzałów. Cała historia została tak realistycznie opisana, że miałam wrażenie uczestniczenia w retrospekcji prawdziwych zdarzeń. Czytałam, a przed oczami, a raczej w głowie, przewijały się kolejne klatki brutalnych, a zarazem wysublimowanych rozgrywek uczestników „ulicznej gry”.

 

„Póki żyjemy” to nie tylko gangusy i psy. To również człowiek, policjant, który oprócz swoich służbowych obowiązków ma życie prywatne oraz całą masę rozterek z nimi związanych. Bardzo podobało mi się wprowadzenie do powieści wątku rzucającego światło na to, co dzieje się poza służbą. Co jest w życiu ważne, a co ważniejsze? Czy policjant jest zawsze dobry? Co więcej, czy gangster jest zawsze człowiekiem pozbawionym człowieczeństwa?

 

„Między prawami” to świetna seria. Mocna i bezkompromisowa. Pozostaję w niedowierzaniu, że napisała ją kobieta. A to dowodzi, że literatura nie ma płci. Autorka zapowiedziała, że kolejna jej książka będzie inna. Już nie mogę się doczekać, co też wymyśli i w którym kierunku pójdzie. Polecam uwadze!

 
Tytuł: „Póki żyjemy”
Autor: Vera Eikon
Wydawnictwo Hologram
Forma książki: e-book; premiera 30.03.2020
Gatunek: sensacja, kryminał
Seria: Między prawami (4)

Zobacz również

1 komentarz

Agnieszka 23 marca 2020 - 20:19

Przeczytałam całą serię i mam niemalże identyczne odczucia. Również jestem ciekawa co tym razem wyjdzie spod pióra Pani Very.

Reply

Zostaw komentarz