„Blask” Marek Stelar – Nie wszystko złoto, co się świeci

przez Katarzyna Denisiuk

Trzy plany czasowe, trzy wydarzenia i jeden wspólny mianownik: ten sam przez siedemdziesiąt lat. Jego blask przyćmiewa wszystko, nawet zdrowy rozsądek.

Tymi słowami wabi czytelnika najnowszy kryminał Marka Stelara. Chwyciłam się tej werbalnej przynęty i tym sposobem stałam się czytelnikiem, który koniecznie chciał dowiedzieć się co emanowało blaskiem mającym tak wielką siłę oddziaływania na ludzi i otoczenie.

 

Szczecin 2018 rok. Agata Prażmowska, prawniczka, rozpoznaje w ofierze zabójstwa nieletnią dziewczynę, której sprawę swego czasu prowadziła. Sytuacja zaiste smutna, jednak w momencie, gdy poprzez splot nieprzewidzianych wydarzeń dotyka bezpośrednio Agaty oraz jej trudnych relacji z ojcem, życie prawniczki wywraca się do góry nogami. Wciągnięta w śledztwo, które ewoluuje oraz zatacza coraz szersze kręgi, zaczyna przeszukiwać rodzinną przeszłość. Ta zaś odkrywa przed nią zupełnie nieznane do tej pory oblicze.

Z roku 2018 cofamy się do roku 1978, w którym ofiarą zabójcy pada prostytutka. Sprawca szybko zostaje schwytany i równie szybko zwolniony z aresztu. 

Kolejnym skokiem w przeszłość jaki funduje nam autor, to 1946 rok, w którym ginie żydowski chłopiec w chwili śmierci kurczowo ściskający w dłoni cenny brylant.

 

Tylko tyle, czy aż tyle wątków i retrospekcji? Śmiem twierdzić, że i z większą ilością Marek Stelar doskonale by sobie poradził. Przemyślana zagadka, która została sprytnie pogmatwana, spleciona oraz związana w solidny węzeł daje czytelnikowi ogromną przyjemność z próby jej rozwikłania. Tropy i wątki, które podrzuca nam Stelar, przyjmują nieoczywistą formę, by finalnie ułożyć się w spójną i logiczną całość. Jeśli któryś z nich zostaje niedopowiedziany, to uważam, że jest zabiegiem z korzyścią dla fabuły.

 

„Blask” się Stelarowi bardzo udał. To powieść wielowątkowa, ciekawa, z wyrazistymi bohaterami, którzy niejedno „mają za koszulą”. Iskrzy od humoru, który celonie trafia w mój gust. To równocześnie bardzo dobry kryminał mocno przykuwający uwagę. Polecam nie tylko fanom gatunku!

 
Tytuł: „Blask”
Autor: Marek Stelar
Wydawnictwo Videograf
Forma książki: papierowa, dostępna w formie ebooka
Gatunek: kryminał

Zobacz również

1 komentarz

Morgana 2 maja 2020 - 12:34

Książki wysłuchałam w formie audiobooka.
Dobrze napisana, ciekawa tematyka, trudny temat powojenny.
Polecam;)
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na mojego bloga, jest także o książkach:)
http://spacerem-przez-zycie.blogspot.com

Reply

Zostaw komentarz