„Wszystkie dzieci Louisa” Kamil Bałuk O „mafii spermowej” w Holandii

przez Katarzyna Denisiuk

 

Tytuł: „Wszystkie dzieci Louisa”
Autor: Kamil Bałuk
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
Forma książki: audiobook; czyta Robert Jarociński
Gatunek: reportaż
fot. Katarzyna Denisiuk
Reportaże są ważne, bo karmią nas wiedzą, otwierają oczy na wiele spraw, uświadamiają, często szokują. „Wszystkie dzieci Louisa” Kamila Bałuka to książka, która mnie poruszyła, wzbudziła szereg pytań i zmusiła do przemyśleń.
Wyobraźcie sobie, że macie dwusetkę sióstr i braci. Przerażające… Albo, że jesteście kobietą (panowie, wybaczcie), która zgłasza się do kliniki w celu zapłodnienia, macie ściśle określone wymagania co do dawcy, a okazuje się, że nasienie pochodziło od mężczyzny innego pochodzenia, na dodatek przekazującego genetyczną wadę. Nie mieści się w głowie…
Kamil Bałuk napisał bardzo ciekawy reportaż o wielkiej machinie, iście „spermowym przemyśle” w Holandii lat 80. Opisał działania człowieka, który zabawiając się w „dobrego wujka”, pod płaszczykiem działalności niemalże dobroczynnej, uszczęśliwił setki kobiet. Mowa o lekarzu Janie Karbaacie, który w klinice w Barendrechcie dzielił i rządził, poza tym mieszał materiały od różnych dawców i fałszował ich dane. Innym bohaterem książki jest dawca, który bardzo hojnie chciał obdarzyć swoim nasieniem jak największą liczbę kobiet. Z tej rozrzutności narodziły się wspomniane wcześniej dwie setki dzieci. Cała niecodzienna sytuacja pokazana jest również ze strony dzieci, które chciały poznać rodzeństwo – półbraci i półsiostry, swoich ojców? Dawców?
Słuchając audiobooka, czytanego przez Roberta Jarocińskiego, miałam poczucie, że to co przekazuje autor jest dogłębnie przeanalizowanym materiałem, precyzyjnie i rzetelnie przedstawionym, bez oceniania i narzucania własnych przemyśleń. Dostałam fakty, które mogą się stać zarzewiem do dalszej dyskusji i wyrażania własnego zdania.
Dodatkowym atutem i wartością dodaną reportażu jest bardzo przystępnie opisane czym jest zespół Aspergera, jakie niesie ze sobą ograniczenia, jak wpływa na zachowania dzieci i dorosłych.
Wszystkie dzieci Louisa” jest nad wyraz udanym debiutem Kamila Bałuka. Na pewno będę śledziła jego pisarską karierę, bo potrafi zainteresować efektami swojej pracy. Reportaż ten, podany w formie audiobooka, również spełnia swoją rolę – można się zasłuchać. Polecam!
Ocena: 5,5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz