„Dolina Cieni” Bartosz Szczygielski – Konsekwencje czynów

przez Katarzyna Denisiuk

Bartosz Szczygielski to kolejny polski pisarz, którego thrillery bardzo cenię. Jego wizytówką jest mroczny klimat, bardzo ciekawi bohaterowie z zagmatwaną przeszłością oraz kąśliwe poczucie humoru. Autor nie przepada za audiobookami, za to ja chętnie po nie sięgam. Jeśli czyta je Filip Kosior, to tym bardziej jestem zadowolona.

Kilka słów o fabule

Dolina Cieni to historia Tomasza Racha, który zginął w wypadku samochodowym. Wróć! To historia Tomasza Racha, o którym wszyscy myśleli, że zginął w wypadku samochodowym. Ulotnił się. Zniknął. Po czym pojawił się w innej części kraju, bynajmniej nie żyjąc spokojnie, ale stale zerkając przez ramię, czy ktoś nie wpadł na jego ślad. W końcu, po kilkunastu latach, kiedy wizja spokojnej przyszłości zaczyna się wyraźnie klarować, pojawia się tajemnicza kobieta. Życie mężczyzny wywraca się do góry nogami, zmuszając go do nieuniknionego powrotu do miejsc i ludzi z przeszłości. Wikła się w skomplikowane relacje, równocześnie odnawiając dawno wygaszone znajomości.

Nowe wątki i tropy wyskakują jak króliki z kapelusza iluzjonisty, zaskakując bohatera oraz czytelników. Zaczyna panować twórczy chaos, który o dziwo nie przyprawia  ból głowy, ale wywołuje palącą chęć rozwikłania zagadki ze wszystkimi jej odnogami. Dzieje się, oj dzieje!

Kilka słów o wrażeniach

Dolina Cieni ma bardzo dobrą energię i tempo akcji. Co prawda główny bohater nie jest wyjątkowo sympatyczny, ale zdecydowanie ciekawy. A pojawienie się duchownego dodaje kolorytu misternie skonstruowanej fabule.

Jeśli zakładacie, że szybko, ba!, że w ogóle domyślicie się zakończenia, to możecie się miło rozczarować. Zaskoczenie gwarantowane!

Każdy jest odpowiedzialny za własne czyny. Nasze czyny nie mają wpływu tylko na nas, ale również bardzo często na życie ludzi z naszego otoczenia. Oczywista oczywistość, można powiedzieć. Chcemy zapomnieć o niechlubnej przeszłości, o złu, które wyrządziliśmy, które nam wyrządzono. Jednak lubi wracać. Przypomnieć o sobie w najmniej odpowiednim momencie. W Dolinie Cieni echo przeszłości głośno dopomina się o uwagę. Zmierzyć się z tym nie będzie łatwo.

Polecam najnowszą powieść Bartosza Szczygielskiego, również w formie audiobooka. Ten autor za każdym razem potrafi zaskoczyć. Jego powieści to na pewno nie są odgrzewane kotlety (których nie lubię ;-)).

Tytuł: Dolina Cieni
Autor: Bartosz Szczygielski
Wydawnictwo Czwarta Strona, Audioteka
Forma książki: audiobook, czyta Filip Kosior; dostępna jako e-book
Gatunek: thriller

Zobacz również

Zostaw komentarz