„Paradoks kłamcy” Michał Kuzborski – Zawód kłamca

przez Katarzyna Denisiuk
"Paradoks kłamcy" Michał Kuzborski - Zawód kłamca

Przyznaję otwarcie, że zainteresowałam się powieścią Michała Kuzborskiego dzięki Mecenasowi Żabocie i genialnej promocji książki. Przeczytałam i teraz moja opinia poleci w świat.

Mecenas Żabota miał pieniądze, jaja, wyczucie stylu i duży dystans do jakichkolwiek zasad.

 

Bohaterem i głównym narratorem powieści jest S. To specjalista od public relations i człowiek, który potrafi zgasić największy, medialny pożar. Działania, które podejmuje, są dalekie od czystych reguł gry. Z wirtuozerią potrafi mataczyć, byleby klient był zadowolony. Do tego w kontaktach z ludźmi jest bezkompromisowy, a kobiety traktuje przedmiotowo. Słodziak, prawda?

S. dostaje zadanie od Mecenasa Żaboty. Musi wyciszyć szantażystę, którego działania mogą mieć zgubny wpływ dla dużego biznesu. Coś co początkowo wydaje się niemal rutynowe, przeistacza się w groźną, bezpardonową rozgrywkę. S. nie jest „miętki” i wie w jaki sposób żonglować opinią publiczną i pojedynczymi osobami, żeby osiągnąć zamierzony cel. Ale musi uważać, bo karta zawsze może się odwrócić i z manipulatora stanie się manipulowanym.

 

Początek powieści sprawił, że czułam się lekko zdezorientowana. Jednak ten stan nie trwał długo i po chwili odnalazłam właściwy nurt akcji i narracji. A co to była za akcja! Współczesna Polska, biznesy, które kręci się za zamkniętymi drzwiami i pod stołem oraz makaron nawijany na uszy. Wszystkie chwyty dozwolone? A jakże! Jednak nie zapominajmy, że za każdym działaniem stoi człowiek.

 

„Paradoks Kłamcy” napisany jest z humorem, sarkazmem oraz mocnym językiem. To ostatnie trochę mnie uwierało. Nagromadzenie wulgaryzmów zgrzytało, jednak nie było niespójne z kreacją bohaterów, co działa na korzyść autora. Książka Michała Kuzborskiego jest pierwszą z trzech zaplanowanych. Po jej lekturze ponownie chcę się spotkać z S., chociaż go nie lubię. A to świadczy o tym, że historia jest intrygująca, wciągająca i w osobliwy sposób angażująca.

 

Panie Mecenasie, dzięki za polecenie! Ja polecam dalej.

 
Tytuł: „Paradoks kłamcy”
Autor: Michał Kuzborski
Wydawnictwo Black Turtle
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka i audiobooka
Gatunek: thriller, literatura obyczajowa
 

Zobacz również

Zostaw komentarz