„Zło” Mariusz Zielke, Artur Nowak – Gdzie czai się zły duch?

przez Katarzyna Denisiuk

Duet Zielke-Nowak powinien być gwarantem dobrej lektury, w której nie ma miejsca na opowieści nie mające solidnych fundamentów zbudowanych z wiedzy podpartej faktami i praktyką. Dlaczego? Mariusz Zielke jest byłym dziennikarzem śledczym, a Artur Nowak adwokatem specjalizującym się w sprawach karnych oraz publicystą. Bardzo dobrze, że zdecydowali się na wspólne pisanie. Powstało „Zło”, powieść z wątkami opartymi na faktach, która zaskakuje fabułą i daje naprawdę solidnego, kryminalnego kopa!

 

„Zło” zaczyna się bardzo niewinnie i spokojnie. Jesteśmy w Mirowie, niewielkiej miejscowości jakich wiele na mapie Polski. Pośród zwyczajnych miasteczek wyróżnia ją postać lokalnego biznesmena Witolda Szymury, który pociąga za niemal wszystkie sznurki mające wpływ na życie jej mieszkańców. Po stronie prawa stoi adwokat Tomasz Mauer, który wraz z rodziną przeprowadził się z Warszawy. Nawet nie wie kiedy, a staje się jednym z tych, którzy tańczą jak im Szymura zagra. 

Klimacik coraz intensywniej nas wciąga i oblepia. Jesteśmy szalenie (sic!) ciekawi co będzie się działo dalej, bo Mauer dostaje sprawę pacjenta miejscowego szpitala psychiatrycznego Jana Wiśnika. Od tego momentu akcja powieści nabiera imponującego tempa, by finalnie wybuchnąć spektakularnymi rozstrzygnięciami. Czujemy swąd spalenizny i unoszące się opary siarki.

 

„Zło” zaskoczyło mnie i porwało. Napisane jest stylem, który lubię, trafiającym w sedno i bez zbędnych ozdobników. Konstrukcja fabuły nie potrzebuje odpalania rac co kilka rozdziałów, ani rozniecania ognia. Żar cały czas się tli, cichutko podgrzewając emocje. W końcu płomień bucha z całą siłą pożerając rzeczywistość i zostawiając czytelnika z uczuciem całkowitego zadziwienia.

Książka duetu autorów, to bardzo dobry kryminał, który wciąga od pierwszych stron pomimo stopniowego podgrzewania emocji. Polecam zaczytującym się w kryminalnych zagadkach, jak i tym, którzy tak jak ja, sięgają po kryminał od czasu do czasu.

 
Tytuł: „Zło”
Autor: Mariusz Zielke, Artur Nowak
Wydawnictwo Od Deski Do Deski
Forma książki: papierowa, dostępna w formie ebooka
Gatunek: kryminał
Seria: Zbrodnia Nie/Doskonała
 

Ocena: 5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz