„Legenda o samobójstwie” David Vann

przez Katarzyna Denisiuk

 

Tytuł: „Legenda o samobójstwie”
Autor: David Vann
Wydawnictwo: Pauza
Tłumaczył: Dobromiła Jankowska
Forma książki: audiobook; czyta Jakub Wieczorek
Gatunek: literatura współczesna
fot. Katarzyna Denisiuk
Legenda o samobójstwie”, to kolaż pięciu krótkich opowiadań i jednego dłuższego, ale tak przemyślanych i napisanych, że wydaje się, że tworzą spójną całość. Dlaczego piszę „wydaje się”, bo książkę wysłuchałam i forma powieści nie była dla mnie oczywista.
Książka jest na wpół autobiograficzna, gdyż oparta na traumatycznych przeżyciach i wspomnieniach samego Autora, którego ojciec popełnił samobójstwo. Jest sposobem rozliczenia się z przeszłością, również poprzez nakreślenie kilku scenariuszy wydarzenia sprzed lat.
Tutaj nie znajdziecie żywiołowej akcji, fajerwerków, za to pogłębioną analizę zachowań, powziętych kroków, przemyśleń głównych bohaterów Roya i jego ojca Jima. To książka, która elektryzuje naturalnością, prostotą, spokojem, uczuciowością i nastrojowością. Pomimo tego Autor potrafi zaskoczyć, nie uśpić, zainteresować. To książka, którą się żyje, przeżywa, analizuje. Ma w sobie coś!
Autor wcielił się również w rolę opowiadacza, bo dzięki jego opisom możemy poznać surowy, alaskański klimat, bardzo mocno powiązany z przeżyciami ojca i syna.
Przez to, że autor po trosze bawi się formą, miksując role narratorów, nie polecam zapoznania się z książką Vanna słuchając audiobooka (czyta Jakub Wieczorek). Jestem przekonana, że o wiele więcej przyjemności sprawiłoby mi przeczytanie powieści i przez to jeszcze mocniejsze przeżycie tej niebagatelnej, smutnej, na wskroś męskiej i niejednoznacznej historii.
 
Ocena: 5/6

 

Zobacz również

Zostaw komentarz