„Odwet” Vincent V. Severski – Sekcja w akcji

przez Katarzyna Denisiuk

Po Odwet sięgnęłam, ponieważ zobaczyłam, że ukazał się Nabór. To pokrętna logika udowadniająca, że nie tylko polecenia innych, czy ślepy traf, dają kopa do czytania. W tym wyborze pomogły przede wszystkim niezatarte, pozytywne emocje, które towarzyszyły mi przy słuchaniu Zamętu. Pierwsza powieść ze szpiegowskiego cyklu miała formę słuchowiska, więc najlepsze co może się wydarzyć.

No dobrze, ja tu żongluję tytułami, a czytelnik nieznający twórczości Vincenta V. Severskiego może poczuć się zagubiony. Usystematyzujmy – wymienione przeze mnie tytuły są częścią cyklu. Pierwszy był Zamęt, kolejno pojawił się Odwet i nieznany mi jeszcze Nabór. Głównymi skrzypcami, ba! całą orkiestrą w tej szczególnej serii jest Sekcja, czyli supertajna jednostka Agencji Wywiadu. W jej skład wchodzą: Roman – szef i „frontman” grupy, Monika – absolwentka ASP, Dima – były nielegał oraz Ela i Witek.

Kilka słów o fabule

W Odwecie grupa powiększa się o kolejnych członków. Ich zadaniem jest prześwietlenie bohatera z Iraku, Olgierda Rubeckiego. To człowiek, który zbiera silne poparcie w nadchodzących wyborach, a partia rządząca widzi w nim duże zagrożenie. Jego postać nie budzi wśród członków Sekcji dużego poruszenia, jednak z czasem, z jego osobą zaczynają łączyć się nitki prowadzące do tajemniczych śmierci polskich agentów w Algierze i Baku. Coś, co początkowo wydawało się nieskomplikowanym dla wykwalifikowanej grupy działaniem, z czasem przeistacza się w wielowymiarową i karkołomną wywiadowczą akcję.

Kilka słów o wrażeniach

Vincent V. Severski po raz kolejny porwał mnie w żywiołowy taniec, w którym podrygują agencji pod rękę ze szpiegami i wrogami państwa. Momentami aż ciężko złapać oddech, ale finalnie powieść dostarcza mnóstwo świetnych wrażeń.

Nie znam drugiego takiego pisarza, który w tak doskonały sposób kreuje szpiegowskie historie i zabiera czytelnika w nieznany mu świat agentury i ukrytych tajnych działań. W sumie na ma co się dziwić. Vincent V. Severski był oficerem wywiadu PRL i RP działającym przez 26 lat pod przybraną tożsamością. Realizował działania na Wschodzie, Azji, Bliskim Wschodzie, Afryce i Europie. Odbył około 140 misji w blisko 50 krajach.

Jego powieści udowadniają, że oprócz tego, że koncertowo gra swoje opowieści, gdzie nie ma ani jednej nuty fałszu, to dodatkowo wspaniale warsztatowo je opakowuje. Przyznacie, że to jest idealne kombo! Chyba nikomu nie muszę mówić, że sięgnę po Nabór? Oczywiście w formie audiobooka, ponieważ czyta Krzysztof Gosztyła i robi to rewelacyjnie.

Tytuł: Odwet
Autor: Vincent V. Severski
Wydawnictwo Czarna Owca, Audioteka
Forma książki: audiobook, czyta Krzysztof Gosztyła; dostępna w formie e-booka
Gatunek: sensacja
Seria: Zamęt (2)

Zobacz również

Zostaw komentarz