„Pacjentka” Alex Michaelides – Gdy Alicia zacznie mówić

przez Katarzyna Denisiuk

Swego czasu, szybko po premierze, debiutancka powieść urodzonego na Cyprze Alexa Michaelidesa była książką, o której było głośno. Fala pozytywnych ocen nie porwała mnie. Przeczekałam w spokojnej przystani i dopiero teraz, czując wakacyjną bryzę, sięgnęłam po nią w wersji audio.

 

Tytułową pacjentką zamkniętego ośrodka psychiatrycznego w Grove jest Alicia Berenson. Jest bardzo znaną i cenioną malarką i fotografką. Po tym jak w jej domu doszło do brutalnego zabójstwa męża Gabriela, który „dostał pięć kulek” w głowę, Alicia przestała mówić. Sytuacja jest o tyle newralgiczna, że tylko kobieta wie co się rzeczywiście wydarzyło. Tajemnice przeszłości skrzętnie ukrywa, zaś osobą, która twierdzi, że ma klucz do drzwi, które je uwolnią jest psychoterapeuta Theo Faber. Czy uda mu się dotrzeć do pacjentki? Czy sprawa zabójstwa zostanie w końcu wyjaśniona?

 

„Pacjentka”, to bardzo sprawnie napisany thriller psychologiczny. Od tego gatunku oczekuję, że będzie mącił w mojej głowie, podtykał co rusz mylne tropy, a autor, kolokwialnie pisząc, będzie się ze mną bawił w kotka i myszkę. I taki właśnie zestaw serwuje czytelnikowi Alex Michaelides.

Tutaj nic nie jest tym, czym się na początku wydawało. Fabuła ciekawi od początku i trzyma w garści do samego końca. Autor w bardzo przemyślany sposób buduje napięcie przeskakując pomiędzy głosami narratorów, którzy nadają swojej wersji wydarzeń odpowiedniej mocy. Do końca nie wiemy, który z nich będzie najgłośniejszy i przebije się do świadomości czytelnika. A ten fabularny twist pod koniec książki, to już w ogóle cacuszko. 

 

Jeśli zadaniem autora było pogranie na nosie czytelnikowi, to zostało ono wykonane doskonale. Dawno nie czytałam (o pardon, słuchałam) tak wciągającego thrillera psychologicznego. W mojej ocenie jest to świetna, wakacyjna lektura.

 
Tytuł: „Pacjentka”
Autor: Alex Michaelides
Wydawnictwo W.A.B.
Tłumaczył: Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
Forma książki: audiobook, czyta Marcin Popczyński
Gatunek: thriller psychologiczny

Zobacz również

Zostaw komentarz