Sięgnęłam po Wegetariankę, czyli najbardziej znaną powieść (została nagrodzona International Booker Prize for Fiction) tegorocznej laureatki literackiej Nagrody Nobla, z ciekawości i bez oczekiwań. Nie czytałam opinii innych czytelników, więc nie miałam żadnych wyobrażeń o tej książce. Po lekturze stwierdzam, że to było bardzo dobre posunięcie. Ta powieść podziałała na mnie na wielu obszarach i warstwach. Jest na tyle złożona, wielowątkowa, że idealnie nadaje się, jako tekst do dyskusji. Myślę, że każdy czytelnik coś innego w niej znajdzie, na co innego zwróci uwagę i w końcu indywidualnie odczyta tę historię.
Kilka słów o fabule
Fabuła jest nieskomplikowana. Opowiada historię kobiety, która rezygnuje z jedzenia mięsa, zostaje wegetarianką, by, bo krótkim czasie zespalać się z przyrodą. Jej najbliższa rodzina nie potrafi zrozumieć tej decyzji, wręcz ją odrzuca, próbując wyrugować z kobiety jej „odmienność”. Han Kang opowiada tę historię głosem męża kobiety, jej szwagra i jej siostry. Każda z tych perspektyw pokazuje i uwypukla inne odczucia, fascynacje, (nie)rozumienie. Postać głównej bohaterki, jej decyzja, filtrowana jest przez różną wrażliwość, dając tak naprawdę obraz nie tylko kobiety, ale i osób z jej otoczenia – najbliższych.
Kilka słów o wrażeniach
Klimat Wegetarianki jest niezwykły. Podczas lektury towarzyszy czytelnikowi niepokój i tajemnica. Otwierają się drzwi do bardzo wielu rozmów na tematy związane z wyobcowaniem, cielesnością, seksualnością, wolnością, kondycją psychiczną, czy oczekiwaniami społecznymi. Można zastanawiać się, dlaczego główna bohaterka wybrała wegetarianizm, co kryje się za odrzuceniem mięsa.
Powieść napisana jest prostym, surowym/szorstkim językiem, bez zbędnych upiększeń. Przy czym wchodzi w miękkie rejestry, kiedy opisuje naturę i przyrodę. Pomimo tego, że głównym motywem zmiany głównej bohaterki jest wegetarianizm, to tak naprawdę historię głównej bohaterki można rozszerzyć na jakąkolwiek znaczącą życiową przemianę, która spotyka się z odrzuceniem przez otoczenie i alienacją/ostracyzmem. A to sprawia, że ta historia w dużej mierze może mieć uniwersalny wydźwięk.
Inna, niesztampowa, niedopowiedziana, tajemnicza, naturalistyczna i równocześnie z powidokami realizmu magicznego. Zaskakująco (nie spodziewałam się) spodobała mi się ta mieszanka.
Tytuł: Wegetarianka Autor: Han Kang Wydawnictwo W.A.B. Przekład: Justyna Najbar-Miller, Choi Jeong In Forma książki: e-book Gatunek: literatura piękna